Kazakistan Bağımsızlığı 16 Aralık

kazakistan_haritasi

16 Aralık Kazakistan’ın bağımsızlığı yıldönümü… Bu vesileyle Ankara Büyükelçiliği tarafından Ankara’da bir resepsiyon düzenlendi. Maslahatgüzar Alimhan Yasengeldiyev’in davetlisi olarak biz de oradaydık.

kazakhstan_map1 Aralık aynı zamanda Kazakistan’da 1. Devlet Başkanı Günü ve resmi bayram olarak kutlanıyor. Organizasyon yine büyük ilgi gördü. Partilerini temsilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici katıldılar. Kalabalığın yanı sıra resepsiyonun şaşırtıcı yanı Kılıçdaroğlu’nun Kazakistan coğrafyasına ilk kez adım atıyor olmasıydı. Konuşmasında Nazarbayev’den “Türk Dünyasının Aksakalı” diye bahsetti. Dikkat edin “Türk Dünyası” diyorum… Ayrıca “Türk Dünyası demek, Atatürk demektir” cümlesini kullanması da bana ilginç ve önemli geldi.

Alimhan Bey takdim bölümünde mikrofonu alarak “Kemal Bey bizim oralardan, Horasan’dan geliyor” demesi de dikkat çekici bir tespitti. Hükümeti temsil eden Bakan Özlü de konuşmasında önemli rakamlar verdi. Özellikle iki ülke ilişkilerinin ekonomik durumuna ve gelecekte olması gereken düzeye temas etti. Kazakistan’ın vazgeçilmezliğine vurgu yaptı.

Kaynak:  Kürşad ZORLU, Yeniçağ Gazetesi

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + two =