Yapılan İyilikleri Yok Etme: Riya

Yapılan İyilikleri Yok Etme-Riya

Yapılan İyilikleri Yok Etme Riya, İnsan’ın yaptığımız bütün iyilikleri yok eden, işlediğimiz bütün amelleri silip götüren kötülüğün adı riyadır. Riya; bütün güzellikleri yok eden, iyilikleri boşa çıkaran samimiyetsizliğin adıdır. Riya; insani ilişkileri ve karşılıklı güveni zedeleyen, kişiyi değersizleştiren bir hastalıktır.

Riya olursa ibadetlerde, miracımız olan namaz bizleri kötülüklerden alıkoyamaz. Böylesi bir namaz,  “Yazıklar olsun o namaz kılanlara!” âyetinde sözü edilen namazdır. Böylesi bir namaz  Onlar ki namazlarını ciddiye almazlar.” âyetinde ifade edilen namazdır. Böylesi bir namaz  “Onlar ki namazlarıyla gösteriş yaparlar.” Mâûn, 107/4-6. âyetinde açıkça belirtilen namazdır.

Yapılan İyilikleri Yok Etme-RiyaAdı Güzel Muhammed Mustafa SAV Efendimiz, riya ile kirletilen amellerin, kıyamet gününde kişiyi büyük bir hüsrana sürükleyeceğini haber vermiştir. “Cömert desinler” diye infakta bulunanın ateşi, kendi serveti olacaktır. “Âlim desinler” diye ilim tahsil edenin ilmi onun azabı olacaktır. Hatta “Kahraman desinler” diye şehit olanın şehadeti de kabul görmeyecektir. Çünkü Allah rızasını bir tarafa bırakıp niyetini sadece gösterişe indirgeyenlerin amelinin Âlemlerin Rabbi nezdinde hiçbir kıymeti yoktur. Müslim, İmare, 152.

 

Share Button

Related posts

Leave a Comment

− seven = one