Kamu Malı Nedir, Kamu Malı Emanettir

Kamu Malı Nedir, Kamu Malı Emanet

Kamu Malı Nedir? kamu malı emanettirkamu malı bir emanettir. Bu emanete ihanet etmek, kötüye kullanmak kişiyi dünya ve ahirette ağır bir vebal altına sokar.

ADI GÜZEL MUHAMMED MUSTAFA (SAV) EFENDİMİZ: Kimse hakkı olmayan bir karış yeri bile almasın! Alırsa Allah, kıyamet gününde yedi kat yeri onun boynuna dolar.(Müslim, Müsâkât, 141.) Sizden kimi bir işte görevlendirirsek ve o da bizden iğne miktarı ya da daha büyük bir şeyi gizlerse bu bir ihanet olur ve kıyamet günü onu (kendi elleriyle) getirir.(Müslim, İmâre, 30.)

Kamu Malı Nedir, Kamu Malı Emanet

Kamuya ait mallarda, bütün MİLLETİN eşit hakkı vardır. İSLAM, başkalarının hakkını “kul hakkı”; kul haklarının gasp edilmesini ise emanete ihanet olarak değerlendirmiştir. ADI GÜZEL MUHAMMED MUSTAFA (SAV) EFENDİMİZ: “Kimi bir işte görevlendirip yaptığı işin karşılığı bir ücret verdiysek, onun bu ücret dışında alacağı her şey emanete hıyanettir.” (Ebû Dâvûd, Harâc, fey’ ve imâre, 9-10.)

İslâm’da, kamu hakkı Allah hakkı kapsamında değerlendirilmiştir. Kamu yarar ve düzeninin gerçekleşmesi, toplumun huzurlu ve güvenli bir hayata sahip olması bu haklara riayete bağlıdır.

(DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI – TARİH    : 27/03/2015)

Share Button

Related posts

Leave a Comment

eighty five + = ninety