Hz. Hacer Ve Zemzem Suyu Hadisesi

Hz. Hacer Ve Zemzem Suyu Hadisesi, Herkesin merak ettiği zemzem suyu ile alakalı bilgiler çokça yazılmış ve söylenmiştir. Buhari’de geçen Hadis-i Şerif’e göre zemzem olayı nasıl meydana geldi. Zemzem suyu nasıl çıktı?

Dede Korkut Ata’nın Adı Güzel Muhammed Mustafa (sav) diye hitap ettiği Efendimiz;  zemzem suyunun hikâyesini anlatırken “Allah, İsmail’in anasına rahmet etsin! Şayet o, (suyun etrafını çevirmede) acele etmeseydi, zemzem, akan bir pınar olurdu.” (Buhârî, Ehâdîsü’l-enbiyâ, 9) demişti. Bu, aynı zamanda Hz. Hacer’in de hikâyesiydi.

Hz. Hacer Validemiz ve Hz. İsmail Zemzem Suyu

Hz. Hacer Ve Zemzem Suyu HadisesiHz. İbrahim hanımı Hacer’i ve oğlu İsmail’i Filistin’den getirip Mekke’ye yerleştirmişti. O zamanlar kimsenin yaşamadığı bu kızgın çölün ortasında kucağında bebeğiyle Rabbine emanetti Hz. Hacer. Günler sonra yanında getirdiği erzak ve su bitti. Oğlu susuzluktan kıvranıyordu toprağın üstünde. Onu öyle görmeye dayanamıyordu. Kalktı yakınındaki Safa tepesine koştu. Etrafına baktı kimseyi göremedi. Sonra karşıdaki Merve tepesine koştu, yine kimse yoktu. Bu hâlde iki tepe arasında yedi defa gitti geldi. En son Merve’ye çıktığında bir ses işitti ve yardım istedi. Bunun üzerine bir melek göründü, topuğuyla (ya da kanadıyla) bulunduğu yeri kazdı ve nihayet bereketi günümüze kadar gelen zemzem suyu ortaya çıktı.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 59 = sixty three