Cenaze Namazı Kılınması Hakkında Bilgi

CENAZE-NAMAZI-NASIL-KILINIR

Cenaze Namazı Kılınması Hakkında Bilgi, Cenaze namazı pek sık kılınan bir namaz olmadığı için doğal olarak unutabilir yanılabiliriz. Aşağıda cenaze namazının nasıl kılınacağına dair bilgiler vardır. İnşallah faydalı ve yararlı olacaktır sizlere.

Her canlı ölümü tadacaktır.” (Âl-i İmrân, 3/185) Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) “Ölülerinizin güzel işlerini yad edin, kötü taraflarını dile getirmeyin.” (Tirmizî, Cenâiz, 34) buyurmuştur.

CENAZE-NAMAZI-NASIL-KILINIR

Yüce dinimiz İslam’a göre ölüm yok oluş değil bilakis ebedî âlemde var olmaktır. Hâl böyle olunca, ölen kişiye yapılan hazırlıklara teçhiz, ölünün yıkanmasına gasil, kefenlenmesine tekfin, tabuta konup taşınmasına teşyi ve kabre konmasına defin denir.

CENAZE NAMAZI NASIL KILINIR?

Cenaze namazı kıyamda olarak kılınan, rükû ve secdesi olmayan dört tekbirli bir namazdır. Allah’a hamd Resûlullah’a salavat, ölüye duadır ve şöyle kılınır: Cenazeye ve kıbleye yönelik saf tutularak niyet edilir. İmam tekbir alarak ellerini bağlar; cemaat da tekbir alarak imama uyar. İmam ve cemaat içinden “Sübhaneke”yi “vecelle senâuk” duasıyla okurlar. Sonra imam ellerini kaldırmadan tekbir alır, cemaat da içinden tekbir alır; hepsi içinden “salli” ve “barik” dualarını okurlar; tekrar tekbir alırlar, bilenler cenaze duasını, bilmeyenler “Fâtiha” suresini veya başka bir dua okurlar. Yine aynı şekilde tekbir alarak sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarlar

Share Button

Related posts

Leave a Comment

+ five = six