BERZAH NE DEMEKTİR?

berzah_alemi

Berzah Ne Demektir? Öldükten sonra dirilmeye inanmayan biri, ölüm geldiğinde “Rabbim! Beni dünyaya geri gönder ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım.” der. Ancak bu sözleri nafiledir. Çünkü dünyaya geri dönmesine bir berzah, yani bir engel vardır (Mü’minûn, 23/99-100).

berzah_alemi

Berzah, Arapça bir kelime olup engel, perde anlamına gelir. Kişi bir kere öldükten sonra artık istese de dünyaya dönemez. Berzah hayatı, berzah âlemi tabirleri İslam geleneğinde kişinin ölümünden sonra yeniden dirileceği güne kadar geçen süreci ifade için kullanılır. Kişinin öldükten sonra kabirde bazı hâllerle karşılaşacağını hadislerden öğreniyoruz. Öldükten sonra kişiye cennet veya cehennemdeki yerinin gösterileceği hadislerde bildirilmiştir (Buhari, Cenâiz, 89).

Berzahın Kur’an’da kullanıldığı iki yer daha vardır. Her ikisinde de mevzu ölümle irtibatlı değildir. Suları tatlı ve acı olan iki ayrı denizin Yüce Rabbimizin aralarına koyduğu berzah yani engel sebebiyle birbirine karışmadıkları bildirilmektedir (Furkân, 25/53; Rahmân, 55/20).

Share Button

Related posts

Leave a Comment

seven + two =