Kuvayı Milliye ruhu ile ortaya çıkıyoruz

yusuf-halacoglu-Kayseri Bağımsız Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Yeniçağ Gazetesine bir demeç verdi. Türkiye’nin yetiştirdiği önemli bilim adamlarından ve Türk Tarih Kurumu’nun 15 yıl başkanlığını yapmış bir bürokrat. Halaçoğlu ile Meral Akşener liderliğinde kuracakları yeni partiyi konuştuk. “Türkiye Cumhuriyeti’nin özünden, gücünü milletinden alan, hiçbir devlete, hiçbir yapıya, hiçbir cemiyet veya cemaate bağlı olmadan, doğrudan halkın kendisine hizmet etmek için yola çıkacağız” sözleriyle partiyi tanımlayan Halaçoğlu, yönelttiğimiz; “Eski olarak tabir edilen siyasiler partide yer alacak mı?” “Vatandaşa ne vaat ediyorlar?”, “Mali sorun nasıl çözülecek?” sorularına da içtenlikle cevap verdi.

Kuruluş hazırlıklarını yaptığınız yeni partinin temel çerçevesi hakkında ne söylenebilir?

Yeni oluşum bir defa herkesin kafasında şöyle oturmalı; Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarının özünden, gücünü milletinden alan, hiçbir devlete, hiçbir yapıya, hiçbir cemiyet veya cemaate bağlı olmadan doğrudan halkın kendisine hizmet etmek için yola çıkmış bir oluşumuz. Kuvayı Milliye ruhu ile ortaya çıkmış olacağız. Milli değerlerimizi ayaklar altına almış bir yapıyı ortadan kaldıracağız, yerine milli değerlerimizi ikame edeceğiz. Milletin malıyla kimse cebini dolduramaz, çünkü bu kul hakkıdır. Biz buna inanıyoruz. Yarın huzuru ilahiye çıktığımızda bunun hesabını veremeyiz. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Ben şuyum ben buyum diye kimse asli niteliklerini kaybetmeyecek. Türkiye cumhuriyetinin vatandaşıyım diyen herkesi kucaklayacağız. Biz doğrudan doğruya milletimize hizmet etmek için yola çıkıyoruz.

MHP, ANAP ve DYP gibi partilerde siyaset yapmış eski isimleri partinizde görecek miyiz?

Kuracağımız parti milletin ümidi olarak ortaya çıkıyor. Öyleyse bu ümidi kırmamamız gerekiyor. Bu çerçevede yapmamız gereken herkesi kucaklamak. Milletin içinden gelen ve toplumun takdir ettiği, hiçbir zaman milletle ters düşmemiş, pürüzü ve defosu olmayan her partiden isimler olabilir. Ülkenin birlik beraberliğini savunan, cumhuriyetin temel değerlerini ön planda tutan, Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü el üstünde tutan, milliyetçi ve muhafazakâr yapı içinde olan herkes yer alabilir. Geniş tabanlı bir yapı kuruyoruz. Ortaya çıktığımızda milletimizin ‘Bunun burada ne işi var?’ demeyeceği isimler olacak.

Yeni simalardan oluşan, gençlerin ve kadınların ağırlıkta olduğu bir kadro mu göreceğiz?

“Şu kadar hanım şu kadar erkek kontenjanı olacak diye bir kriter söz konusu değil. Bizim için asıl olan liyakattir. İster erkek olur ister kadın kim layıksa o görev alacak. İşin ehli olan bir insanı göreve getirdiğinizde kimse ‘Ya bu olmamalıydı ben olmalıydım’ diyemez. Liyakati esas alırsanız başarıda sağlarsınız. İlla şu partiden olsun ya da olmasın diye bir şartımız da yok. Ama önceliğimiz altını çizerek söylüyorum liyakatin esas alınmasıdır.  Çünkü biz Türkiye’yi yönetmek istiyoruz. Türkiye Cumhuriyetini içine düştüğü durumdan çıkarmak istiyoruz.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty nine − = twenty