Kur’an Nedir? Kur’an’ın anlamının açıklaması

Kur'an Nedir Kur'an'ın anlamının açıklaması

Kur'an Nedir Kur'an'ın anlamının açıklamasıKur’an Nedir? Kur’an’ın anlamının açıklaması, Kur’an; Kur’an-ı Kerim’in özel adıdır. Kendi bünyesinde bir kaç adına daha yer veren tanrısal kitap, en çok Kur’an adını kullanmaktadır. Bu ad Kur’an’da 70 kez geçmektedir. Kur’an kelimesinin etimolojisi hayret verici bir tablo sergiler. Arap dili lügatları Kur’an kelimesi için 2 kök göstermektedir. Bunlardan biri okumak anlamındaki “kıraat“, ikincisi ise “toplamak” anlamındaki karn kökü dür.  Kur’an ilk emri olan ikra yani oku anlamındaki kelimeyle aynı kökten bir ad taşıyarak okumaya veya ilme ne büyük bir değer verdiğini göstermektedir.

Kur’an-ı Kerim bu adının geçtiği ayetlerde şu temek özelliklere dikkat çeker: O; insanlığa doğruyu ve güzeli gösteren bir kitaptır, hayat veren bir kitaptır. Bu yüzden onun bir adı da nurdur. (ışık-aydınlık)

Kur’an derin derin düşünmek üzre indirilmiştir. Bir müjde ve uyarmadır. İnsanlık tarihinin en ibret verici olay ve hatıralarını bünyesinde barındırmaktadır. İçinde hiç bir şüphe ve çelişme yoktur. İnsanları düşünceye sevk etmek için gelmiştir…

kaynak: İslami Kavramlar Ansiklopedisi, Yaşar Nuri Öztürk, s, 178-179

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 84 = ninety three