Hz. Ali’nin En Güzel Seçme Sözleri

Hz. Ali’nin En Güzel Seçme Sözleri, Komşuluğu korumak, ahde uymak, iyiliğe itaat, kibre karşı çıkmak, fazileti almak, aşırılıktan sakınmak, öldürmeyi büyük suç olarak görmek, insanlar için insaflı olmak, öfkeyi yutmak ve yeryüzünde fesat çıkarmaktan sakınmak gibi övülecek hasletler için mutaassıp olun. Hz. Ali (r.a.)

hz-ali-nin-en-güzel-sözleri

Hakiki dost sıkıntılı zamanlarında senin gurur ve izzet-i nefsini kırmadan sana yardım edendir. Hz. Ali (r.a.)

Malın doğru olmayan yerde harcanması savurganlık ve israftır. Bu sahibini dünyada yüceltir, ama ahirette alçaltır; insanlar arasında onurlandırır, ama Allah katında küçültür. Hz. Ali (r.a.)

Mü’min, neşesi yüzünde ve üzüntüsü kalbinde, göğsü en geniş, nefsi en hakir olandır. Büyüklenmeyi hoş karşılamaz; şöhretten nefret eder. Üzüntüsü uzun, endişesi uzak, suskunluğu çok, vakti doludur. Çok şükreden, çok sabredendir. Hz. Ali (r.a.)

Dünyadaki en sağır edici ses, acı çeken mazlumun suskunluğudur. Hz. Ali (r.a.)

Namazı, belirlenen vaktinde kıl. Boş vaktin olsa da zamanından önce kılma; meşguliyetten dolayı geciktirme. Bilmiş ol ki, işleyeceğin her amel, namazına bağlıdır. Hz. Ali (r.a.)

İnsanlarla öyle geçininiz ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasın. Hz. Ali (r.a.)

Akrabalarına saygılı davran; zira onlar kendileriyle uçtuğun kanatların, ona varacağın kökün, kendisiyle hamle yapacağın elindir. Hz. Ali (r.a.)

Her zahirin ona benzeyen bir batını vardır. Zahiri güzel olanın batını da güzel olur. Zahiri kötü olanın, batını da kötü olur. Hz. Ali (r.a.)

Komşuluğu korumak, ahde uymak, iyiliğe itaat, kibre karşı çıkmak, fazileti almak, aşırılıktan sakınmak, öldürmeyi büyük suç olarak görmek, insanlar için insaflı olmak, öfkeyi yutmak ve yeryüzünde fesat çıkarmaktan sakınmak gibi övülecek hasletler için mutaassıp olun. Hz. Ali (r.a.)

İyi bir dilekle selamlanırsan daha iyisiyle karşılık ver. Bir el sana ihsanda bulunursa ona daha fazlasını ver. Bununla birlikte fazilet ilk başlayanındır. Hz. Ali (r.a.)

Öldükten sonra da yaşamak isterseniz, ölmez bir eser bırakınız. Hz. Ali (r.a.)

Kardeşin senden alakasını kestiğinde ziyareti; yüz çevirdiğinde lütuf ve yakınlığı; cimrileştiğinde cömertçe harcamayı; uzaklaştığında yakınlaşmayı; sert tavır takındığında yumuşak davranmayı; suç işlediğinde özrü kabul etmeyi üstlen. Hz. Ali (r.a.)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventy six − seventy four =