Ev hizmetleri için yabancı çalışma izni Nasıl alınır?

Ev hizmetleri için yabancı çalışma izni

Ev hizmetleri için yabancı çalışma izniEv hizmetleri için yabancı çalışma izni Nasıl alınabilir? Bir yabancı kişinin sizin yanınızda ‘ev hizmetleri’ statüsünde resmi olarak çalışma iznini  yapmak istiyorsanız hangi yolları izlemelisiniz? Öncelikle yabancı çalıştıracak ev hanesi kişisinin e devlet şifresi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sitesine giriş yapacak.

Yapacağı birinci işlem evhanesi iş verenin adına gelirlerini yani aylık geliri ve TC kimlik numarasının olduğu kimliği tarayarak buraya yüklemek ve adres bilgilerini yazarak kaydetmelidir. Hane halkı iş veren kriterlerini doğru olarak doldurur ise kaydederek bu işlemi tamamlar.

Evde Yabancı çalışma izni için kişinin bilgilerinin girilmesi; ev hizmetlerinde çalışacak kişinin Türkiye’de  oturma izninin olması gerekmektedir ve pasaport bitiş süresinin en az 6 ay olması gerekmektedir. İş veren kaydına başlamadan önce ‘belirli süreli iş sözleşmesi ev hizmetleri için’ bu formu indirerek doldurun ve ıslak imza ile imzaldiktan sonra çalışacak kişinin pasaport ve resmini Pdf formatinda tarayarak yüklemeye hazır hale getirmelisiniz. Bu işlemler bittikten sonra çalışan kişinin bilgilerini giriniz evrakları yükleyerek kaydet tuşuna basınız. İşlem bittikten sonra size verilen form  (online başvuru formu) çıktısını alarak karşılıklı imzalayınız.

SON İŞLEM OLARAK 1. elaman çalıştırma dilekçesi, 2. Belirli süreli iş sözleşmesi 3. Online başvuru evrakınızı ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’na PTT yolu ile gönderiniz. İşlem sonucunu e devlet şifreniz ile girerek takip edebilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ulaşmak için 170 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Share Button

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ sixty seven = seventy three