Yavuz Sultan Selim Han

Yavuz Sultan Selim Han, II. Bayezid’in 10 Haziran 1512 de Dimetoka Abalar Köyünde  vefat etmesi üzerine, 24 Nisan 1512 yılında saltanatını ilan etti.

En büyük tehlike gördüğü kardeşlerini devre dışı bırakmak için çeşitli atılımlar yaptı. Oğlu Şehzade Süleyman’ı Kefe’den İstanbul’a getirerek İstanbul’u muhafaza için görevlendirdi.
Yavuz Sultan Selim Han Anadolu’ya geçti ve Konya’da padişah gibi davranan Ağabeyi Şehzade Ahmed’i ortadan kaldırmaktı. Ahmed Afyon’a oradan da Ankara ve Amasya’ya geçti. Yavuz Sultan Selim Han ise Kış gelmesi üzerine Bursa’ya geçti. Burada vefat etmiş olan kardeşi Mahmud’un oğulları olan Musa, Orhan, Emir ve Şehzade Şehinşah’ın oğlu Mehmed’i ortadan kaldırdı. Şehzade Ahmed’le yazıştığı gerekçesiyle Koca Mustafa Paşa’yı idam ettirdi.

Şehzade Ahmed Bursa’dan kendisine gönderilen aldatmaca bir mektuba güvenerek Bursa’ya doğru harekete geçti. Yenişehir ovasında 15 Nisan 1513’de Ahmed’i bozguna uğrattı ve öldürttü.

SAFEVİ DESTEKÇİLERİ HAKKINDA ve ÇALDIRAN SAVAŞI

Yavuz Sultan Selim Han, Safevi destekçi, işbirlikçilerini ve Osmanlı otoritesini reddeden unsurları tespit ettirdi. Bu unsurlar daha çok Şehzade Ahmed’in isyanına destek veren oğlu Murad’ın yanına gidenler oldu. Tespit edilenlerin elebaşları ortadan kaldırıldı bazıları ise Rumeli ve Mora’ya sürgüne gönderildi. Lakin istihbarat alanların bir çoğuda kaçarak  Şah İsmail’e katılmışlardır.

Yavuz Sultan Selim Han, Şah İsmail’i ortadan kaldırmak ve İslam birliğini sağlamak gayesi ile Anadolu’ya geçti. Konya’yada uğrayan Yavuz Sultan Selim Han SADRETTİN KONEVİ ve MEVLANA gibi önemli unsurların kabirlerini ziyaret etti ve halka bol bol bahşiş dağıttı.

yavuz-ve-şah-ismailYavuz Sultan Selim Han Makü ve Hoy arasında Çaldıran Tepesine gelerek savaş hazırlıklarına başladı.

23 Ağustos tarihinde iki ordu karşı karşıya geldi. Yavuz Sultan Selim Han’ın ordusu 55.000 civarından, Şah İsmail’in ordusu ise 40.000 civarındaydı. Osmanlı herhangi bir saldırı ihtimaline karşı Tokat ve Sivas taraflarında tımarlı sipahileri bırakmıştı.

Osmanlı Töresine göre Anadolu yönünde yapılan seferlerde Anadolu eyalet askerleri sağ kolda; Rumeli askerleri sol kolda yerleşirdi. Rumeli yakasına olan seferlerde ise Rumeli askerleri sağ kolda olurdu.

Osmanlı Ordusunda En Önde Azap Askerleri yer aldı. Yapılan savaşı Yavuz Sultan Selim Han kazandı.

BU SAVAŞIN NETİCESİNDEN; Devlet sınırlarında pek bir değişiklik olmamıştır. Osmanlı ordusu daha çok dini, siyasi ve sosyo-psikolojik açılardan belli bir üstünlük kazanmıştır. Sünni İslam olarak adlandırılabilecek Osmanlı İdeolojisi, bunun muarızı olarak ortaya çıkan Safevi’ler karşısından dengeleyici bir konum kazanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighty eight − = 82