WİKİLEAKS’E GÖRE İRAN TÜRKİYEYİ TEHDİT ETTİ

Wikileaks

WikiLeaks’e göre, İran Türkiye’yi tehdit etti

WikileaksResmi yazışmaları sızdırmakla tanınan WikiLeaks tarafından yayınlanan yeni bir belge, İran’ın, Beşar Esad’a müdahale etmesi durumunda Türkiye’yi vurmakla tehdit ettiğini ortaya çıkardı

Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği’nden Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na yollanan mektuba göre, İran medyası Türk hükümetini Amerikan ve İsrail siyaseti uygulamakla suçlayarak propaganda faaliyetleri yürüttü. Büyükelçilik tarafından hazırlanan rapora göre, İran basınının söz konusu tutumu, Türk hükümetinin Suriye’deki muhalif güçleri desteklemesi ve Beşar Esad’ın halka yönelik baskıcı tutumuna karşı çıkışı nedeniyle dizayn edilmiş. Rapora göre, Tahran yönetimi, Türkiye’yi Suriye muhaliflerini desteklemekten vazgeçirmek için defalarca girişimde bulundu. İran yönetimi tarafından Türkiye’ye gönderilen bir delegenin herhangi bir Türk hava üssünün Suriye’yi vurmak için kullanılması durumunda Türkiye’nin İran füzelerinin hedefi olacağı tehdidinde bulunduğu bilgisi ise raporun en ilgi çeken bölümü. Rapor, bölgede meydana gelmesi muhtemel bir kutuplaşma durumunda Suriye, Irak ve İran arasında kurulacak bir konsorsiyumun habercisi olarak yorumlandı. Irak’taki Sünni cihat yanlılarına karşı savaşa en az 30 bin Şii milisle destek veren İran’ın ’Şii Hilali’içerisinde bulunan ülkelerin merkez çekim gücü olduğu gözleniyor. WikiLeaks, geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan’nın Orta Doğu piolitikasına ilişkin  60 bin gizli belge yayınlamıştı. Stratejik ilişkileri nedeniyle İran yönetiminin Esad rejiminden vazgeçmeyeceğine dair bazı yazışmalar da bu 60 bin belgenin arasında bulunuyor. WikiLeaks yayınlanan belgelerin sayısının 500 bine çıkacağını belirtmişti.

WikiLeaks tarafından yayınlanan başka bir belgede ise yine Suudi Arabistan istihbarat ajanlarının İsrail’e karşı stratejik saldırılarda rol almak üzere Esad rejimi ile Lübnan Hizbullahı arasında bir ittifak oluşturmaya çabalayacağı bilgisi yer alıyor.

yenicaggazetesi.com.tr/wikileakse-gore-iran-turkiyeyi-tehdit-etti-116293h.htm

Share Button

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirty eight − twenty eight =