Türkler olmadan dünya tarihi yazmak mümkün mü?

Türkler olmadan dünya tarihi yazmanız mümkün değil.

Türkler olmadan dünya tarihi yazılmaz. Çünkü Türk etkisi Asya’nın uzak doğusu, Çin’den başlar; Çin, Hint, İran, sonra Rusya arazisi, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Avrupa ve tabii yeniçağda bütün Avrupa’ya uzanır. Bunların tarihini Türk tarihini iyi bilmeden yazmak mümkün değil. Ve zaten bunu yazarken de Türklere müracaat etmediler. Oturdular, Osmanlıca, Farsça, Arapça öğrendiler bunların uzmanları. Kendileri tetkik ettiler. Bizim yazımız hem onlara göre geç hem de kendimiz doğru dürüst okuyamıyoruz. Göktürk anıtlarını okusan Uygur’u okuyamıyorsun kolay kolay.

türklerin-tarihiSen gayrimüslim ya da farklı bir etnik gruptan olsan bile, eğer konuştuğun dil Türkçeyse, kendi dilini bilmiyorsan Türksün. Ki bu Türkiye’deki azınlıklar ve etnik gruplar için tipik bir haldir.

Türklük nedir?
-Türk olmak şuurdur. Türküz demektir, o kadar. İtalyanız, Almanız gibi… Biz de Türklük şuuruna tarihin itelemesiyle eriştik. Yoksa ‘Müslümanız’dı o kimlik. Biz imparatorluğumuza Roma diyoruz, İtalyanlar da Türklerin ülkesi Turchia diyor. Bütün Avrupa’da öyle geçer, başka türlü bilmezler.

Türkiye, Bizans İmparatorluğu’nun vârisi” diyorsunuz. Miras ne?
Bir kere coğrafya olarak varisiyiz. İdari tarihimizde de birtakım şeyler ortak. O da sadece Bizans olduğundan değil, İran’la benziyor. Biz Azerbaycanlılar gibi açkı, bağlamak demiyoruz. Kilit, kilitlemek, anahtar diyoruz. Bunlar Bizans mirası. Efendi kelimesi nereden çıkmış zannediyorsun? Ama Bizans tetkikimiz zayıf. Çok az Bizans uzmanı var. Nasıl geliştireceğiz ve bir enstitü oluşturacağız bilmiyorum.

daha fazlası için hurriyet.com.tr/ilber-ortayli-kurtum-dersin-olur-biter-28582058

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ twenty eight = 36