SP, ‘O pembe tablo sahte’

saadet_partisi_SP

saadet_partisi_SPGittikçe korkunç bir tablonun oluştuğuna dikkat çeken Tokar, işsizliğini böyle giderse sosyal patlamalara neden olacağının altını çizdi.

Acilen üretim ekonomisine geçilmeli

İktidarın her fırsatta güzel bir tablo çizdiğini, gerçekte böyle bir tablonun yaşanmadığını bildiren Tokar, “Genç nüfus çalışma yaşına geldiği zaman çalışacağı iş yeri bulamıyor. Üretim ekonomisine biran önce geçilmesi gerekir. Yok, ‘Çin’den, Hindistan’dan ucuz alalım da satalım.’ Böyle bir mantık olmaz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Ocak 2015 ‘İşgücü İstatistikleri’ne göre işsizlik bir puan artarak yüzde 11,3 seviyesinde gerçekleşti ve yılın aynı dönemine göre 454 bin kişi artarak toplamda 3 milyon 259 bin kişi oldu. Genel Başkan Yardımcımız Ziyattin Tokar, beş yılın zirvesine çıkan işsizliği değerlendirdi ve böyle giderse Türkiye’yi korkunç tabloların beklediğine dikkat çekti. Doların 2,70 seviyesinin üstüne çıkması hakkında da konuşan Tokar, doların yükseldiği bir ortamda üretim ekonomisine geçilmediği sürece iflasa sürüklenmenin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Gençler Bilinçli Olarak Oyalanıyor

Türkiye’deki üniversite sayılarının ve kontenjanlarının bilinçli olarak arttırıldığını belirten Tokar, genç nüfusu liseden sonra oyalamak için böyle bir politikaya gidildiğini kaydetti. Birçok üniversite mezununun sokaklarda iş aradığını kaydeden Tokar, “İşsizliğin giderek tırmanması korkunç tabloların habercisidir. Sosyal patlamaların olmasının sebebi işsizlik oranının artmasıdır. Türkiye’de üniversitelerin sayısını ve sınıfların kapasitesini arttırdılar. ‘Gençlerimiz liseyi bitirip sokakta beklemesinler, üniversitelere gitsinler’ diye bir çözüm yaptılar. Bu şöyle bir felaket ortaya getirdi; üniversite mezunu birçok insan sokakta iş arıyor şimdi. Bilgisayar mühendisliğinde yüzde 17 işsizlik var Türkiye’de. Bunlar ülke için korkunç rakamlar” dedi.

İflas Kaçınılmaz Olur

Doların yüksek olduğu bir yerde üretim ekonomisine geçilmediği sürece iflasa sürüklenmenin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Tokar, “Merkez Bankası faizleri sürekli yüksek tutuyor. Yüksek faiz düşük kur uygulaması yapmak istiyorlar ama onda da başarılı olamıyorlar. Dolar böyle yükseldiği zaman ithalatımız daha fazla olduğu için gittikçe daha kötüye doğru gidiyoruz. Bir algı yönlendirmesi uyguluyorlar. ‘Ülke kalkınıyormuş’ mesajı vermeye çalışıyorlar. Hâlbuki kalkınma; üretim ekonomisi ile gerçekleşir. Doların böyle yüksek olduğu bir yerde üretim ekonomisi olmadığı sürece iflasa doğru sürüklenme görülür” diye konuştu.

İktidarın Çizdiği O Güzel Tablolar Gerçekte Yok

İktidarın her fırsatta güzel bir tablo çizdiğini, gerçekte böyle bir tablonun yaşanmadığını bildiren Tokar, “Genç nüfus çalışma yaşına geldiği zaman çalışacağı iş yeri bulamıyor. Üretim ekonomisine biran önce geçilmesi gerekir. Yok, ‘Çin’den, Hindistan’dan ucuz alalım da satalım.’ Böyle bir mantık olmaz. İktidar güzel tablolar çiziyor. Bazı kaynaklardan bunlara para girişi oluyor. İktidar hiçbir zaman üretime yönelmediği için borç üstüne borç oluşuyor. ‘Borcu borçla kapatalım, seçimler geçsin’ mantığı var. Ama seçimlerden sonra bu iktidar tekrar gelirse ülkeyi ekonomik kriz bekliyor. İşsizliğin önüne geçilebilmesi için fabrikalar kurulması gerekir. Bunlar, fabrikaları da özelleştirdiler. Bu bağlamda herhangi bir tedbirleri de yok” şeklinde konuştu. KAYNAK: saadet.org.tr/haber/ziyattin-tokaro-pembe-tablo-sahte

Share Button

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifty one − 43 =