Soğukoluk Yaylası

sogukoluk-yaylası

Soğukoluk Yaylası: Sınır olarak Gümüşhane ilimizin alanına girmektedir. Gelivera yaylasına bağlıdır. Söğütağzı Köyü‘nün sakinlerinin “iğnesiburnu” yaylası ile ortak kullandığı bir meradır. Yakın zamanda Gelivera yaylası üzerine kurulan barajların yapılmasıyla meydana gelen  göletle göl manzaralı hale gelmiştir.

sogukoluk-yaylasıDoğankent merkezden Soğukoluk ve İğnesiburnu’na arabayla tahmini 2-3 saatlik bir mesafededir. Yaylaların kurulu olduğu alanlar yeşil alan üzerinedir. Çam ve Doruk ağaçlarıyla çevrili ormanlık alan içine ev yapılmamaktadır. Yaylada özellikle “mantar” diye bilinen fakat yerel halk tarafından “evlek” diye adlandırılan ondan fazla çeşitli mantar bulunmaktadır. Mesela; koyun evleği, yağlı evlek, koyun tırmıdı, kuzu göbeği, kuzu bacağı, biber evleği vb. türler çam ve doruk ağaçlarının altında doğal olarak yetişmektedir.

Yayla sakinden 3-5 hane küçük baş hayvancılıkla uğraşmaktadır. Diğer yaylacıların sadece üç beş büyük baş hayvanı mevcuttur ki buda ticari maksatlı değil kendi ailelerinin yoğurt, ayran, tere yağı ve peynir ihtiyacını giderme maksatlıdır.

Yaylanın bazı mevkilerinin isimleri şöyledir.

Semah, Kabaktepe, Bel, Karçanağı, Gavur Kalesi, Ütük, Göğyama, Tel, Tuzluklu Bel, Ağdaş, Yapraklı, Küçük Top Taş, Kızılkaya, Kürün Yanı, Yanık, Katırcıyolağzı

Yaylanın semah denilen mevkisinde eski mezarlık ve cami’de bulunmaktadır.

Ayrıca son yıllarda “semah şenliği” adı altında festival yapılmaktadır.

soğukolukyayla

Share Button

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventy eight + = 79