Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Birleşik Arap Emirlikleri haritası

Birleşik Arap Emirlikleri-bayrakBirleşik Arap Emirlikleri (BAE), Petrol sıralamasında dünya’da 6. sırada yer almaktadır… Arap Yarımadası’nın batısındaki ülke doğuda Umman, güneyde Suudi Arabistan’la komşu. BAE  batıda Katar’la kuzeyde ise İran’la deniz sınırı var. 1971 yılında İngilizlerin Basra Körfezi’nden çekilmesiyle ‘Birleşik Arap Emirlikleri’ adı altında yedi emirlikten oluşan bir federasyon oluşturuldu. Bu emirlikler Abu Dabi, Dubai, Acmen, Fuceyra, Re’sü El Hayme, Eş Şarika ve Ummu El Gayevin. Federe birimlerin her biri kendi emirleri tarafından yönetilirken, federasyon bu emirler arasından seçilen bir devlet başkanının idaresinde. Ülkenin başkenti ve Dubai’nin ardından en büyük ikinci emirliği ise Abu Dabi.

Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti Abu Dabi‘dir. Birleşik Arap Emirlikleri dili; Arapça, Para Birimi, Dirhem Dini; İslam. Şehirleri; Dubai, Sharjah, Ajman, Fujarah, Umm Al-Qaiwain, Ra’sal-Khaimah

Birleşik Arap Emirlikleri Siyasi yapısı Nasıldır?

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin siyasi sistemi 1971’de yapılan anayasaya dayanıyor. Yasaya göre emirler, emirlikleri içinde mutlak iktidar sahibi konumundalar. Birleşik Arap Emirlikleri için ne bir anayasal monarşi ne de cumhuriyet denilebilir. Emirler kendi içlerinden birini federasyon başkanı olarak seçerler ve bu kişi anayasal bir yönetim uygulamak zorunda değildir.

Birleşik Arap Emirlikleri

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da demokrasi talepleriyle gerçekleşen ayaklanmalar BAE’de de karşılığını buldu. Mart 2011’de 100 kadar aktivist ve entelektüel, yönetime reform çağrısı yaptı. Bu kişiler yasama hakkına sahip bir parlamento talep etti. Tepkiler karşısında hükümet, kuzeydeki daha yoksul emirlikler için 1,6 milyar dolarlık yatırım planını açıkladı. Ayrıca Eylül 2011’in sonunda BAE Meclisi ‘Federal Ulusal Konsey’ seçimleri yapıldı. Seçimlerde oy kullanacak seçmen sayısı 6 bin 600’den 129 bin 274’e, yani BAE nüfusunun yüzde 12’sine çıkarıldı. Seçime katılım oranıysa yüzde 28’de kaldı. BAE’de meclis üyelerinin yarısı seçimle belirlenirken diğer yarısı emirler tarafından atanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri haritası

Birleşik Arap Emirlikleri Nüfusu

Ülkenin 2010’da tahminlere göre 8.264.070 olan nüfusunun yüzde 13’ü BAE vatandaşı, kalanlar ise yabancılardan oluşturuyor. Bu da BAE’ni yüzde 21,71 ile dünyada en çok göç alan ülke konumuna getiriyor.

Share Button

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ seven = ten