rüşvet alanların hükmü batıldır

17’nci yüzyılın aydınlık yüzlerinden birisi olan Katip Çelebi Mizanü’l Hakk isimli eserinde; rüşvet alanların hükmü batıldır derken, ilaveten bu kişilerin “zalimlerin tepe sultanı” olduklarına vurgu yapmıştır.

4. Murad ve 1. İbrahim’e Risaleler hazırlayan Koçi Bey, İşlerin düzelmesi, adaletin sağlanması ve hak sahiplerine haklarının verilebilmesi için rüşvet, iltimas mutlaka önlenmelidiruyarısında bulunmuştur.

Büyük devlet adamı Nizamülmülk, Siyasetnamesi’nde aynen şunları söylemektedir: “Memleketin ayakta durabilmesi için Hz Adem’den zamanımıza kadar hiçbir padişah adaleti hakim kılmak için suçluyu cezalandırmaktan çekimser kalamamıştır.

Balasagunlu Yusuf Has Hacip, Kudatgu Bilig’te ise, beyin tok gözlü ve utanma duygusuna sahip olmasından bugünlere ders verircesine bahsetmektedir.

17nci-yuzyilin-aydinlik-yuzlerinden-birisi-olan-katip-celebi-mizanul-hakk-isimli-eserinde-rusvet-alanlarin-hukmu-batildir

Türk devlet geleneğinde rüşvet; “kişiliği onursuzca satmak” olarak tanımlanmaktadır.

Şokları emen, krizleri etkisizleştiren, talanı kenara iten, şiddet ve ilkellikleri bertaraf eden norm ve adalet kaideleri bizi her zaman güçlü yapmıştır.

Toplum hayatının karmaşık hale gelmesiyle meydana gelen hukuk, ahlakın başlıca garantisidir.

Merhum Güngör’e göre faziletli insan, ahlaki olgunluğa ulaşmış insan demektir.

Şimdilerde milletimiz faziletli yöneticileri neredeyse mumla aramaktadır.

Fuzuli’nin Şikâyetnamesindeki; “Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar. Hüküm gösterdim, faydasızdır diye iltifat etmediler” sızlanması tam olarak bugünkü iktidara denk düşmektedir.

Emperyalizme yaverlik yapanlar, rüşvet ve yolsuzluk kervanın da kethüdası unvanını çoktan almışlardır.

Bu vicdan körlüğünün, bu akıl noksanlığının, bu inanç eksikliğinin ne bir bahanesi ne de geçerli bir tevili olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

forty one − = 35