Japonya Çin’e sert çıktı

Japonya_çin

Japonya ile Çin

Japon hükümeti, bölgedeki yayılmacı politikasını eleştirdiği Çin’in, Güney Çin Denizi’nde inşa etmeye devam ettiği gaz ve petrol arama platformlarından rahatsız olduğunu açıkladı.

Japonya’nın bu açıklamasının ardından, Doğu Asya’nın iki büyük ülkesi arasında zaten soğuk olan ilişkileri daha da gerildi.

ORDU DAHA ETKİN OLACAK

Tartışmalı Güney Çin Denizi’nde inşaa ettiği suni adalar nedeniyle de uluslararası tepki gören Çin Eylül ayında, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda yenilmesinin anısına büyük bir askeri gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor. Japon Başbakanı Shinzo Abe ise Japon ordusunun ülkede daha etkin bir rol üstlenebilmesi için Japonya Parlamentosu’na yeni bir kanun teklifi verdi. Söz konusu kanun teklifiyle Japon ordusu büyütülecek. Japon ordusu bölgede saldırı ile karşı karşıya kalan ülkeleri savunma izni de almış olacak. Çin hükümeti, Japonya’nın bu girişimini, İkinci Dünya Savaşı sonrasında yapılan barış anlaşmasının ihlali olarak görüyor. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’da yayınlanan haberde, Japonya kınanarak “Bu kanun teklifi, Japon halkı ve komşu milletler için bir kabus senaryosudur.” ifadelerine yer verildi.

Share Button

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + one =