Ahıska Türklerine Türkiye’de süresiz oturma izni

Ahıska Türklerine Türkiye’de süresiz oturma izni, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Orta Asya ve akraba toplulukların türkiyede oturma iznine bir düzenleme getirdi. Yıllar önce olması gereken bu düzenleme geç te olsa iyi bir gelişmedir.

Ahıska Türklerine Türkiye'de süreniz oturma izni01.01.2017 tarihinden önce Türkiye’ye giriş yapan bütün Ahıska Türkleri daha önce alınan kısa dönem ikamet tezkeresi almış veya hiç ikamet tezkeresi olmayan Ahıskalıların bugünden itibaren uzun dönem ikamet iznine başvurabileceklerdir. 15.08.2017 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde 15.08.2017 tarihinden sonra müracaatlar kabul edilmeyecektir. Başvurular, uzun dönem ikamet izni başvuruları için www.goc.gov.tr adresinde yer alan e-İkamet linki üzerinden randevu alacaklardır. Randevu tarihinde ikamet ettikleri ilin İl Göç İdaresi Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir.

Ahıska türkü olmasına rağmen elinde sürgün belgesi pasaport ve diğer eksik belgelerden dolayı müracaat edemeyenler Göç İdaresi İl Müdürlüklerine şahsen müracaat ederek, valiliklerde bulunan Göç İl Müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlar tarafından Ahıska Türkü olduğu ispatlananlar da bu haktan yararlanacaklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = one