Yavuz Sultan Alevileri Katlettimi

Yavuz Sultan Selim Alevi Katletmedi

Ehli Sünnet Olan Yavuz Sultan Selim Han Hazretlerinin 40.000 Aleviyi katlettiğine dair haberler “İran Casuslarının” Bilinçli Olarak Ortaya atıp yaydığı yalan bir haberdir. Ehli Sünnet Mensubu Asla Masum İnsanları Katletmez. Türk Tarihi Müslüman olmadan öncede böyleydi, Hele Müslüman Olandan Sonra Böyle Bir Katletme Asla Olamaz Olmamıştır.

yavuzsultan-selim-alevileri-katletmedi

“İran’ın Hatay’daki Alevi vatandaşlarla bu kadar ilgilenmesi 500 yıl önce Şah İsmail’in Osmanlı’nın yumuşak karnı olarak görüp, oradan bir istila, bir karışıklık çıkartma girişiminin bir benzeri olabilir mi?”

İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi bazı kesimler tarafından mezhep tartışmasına dönüştürüldü.

İRAN CASUSLARININ İŞİ

Yavuz Sultan Selim’in 40 bin Aleviyi katlettiği iddiasıyla köprüye o ismin verilmesine karşı çıkıldı. Oysa bu konu üzerine derinlemesine araştırma yapan, kitap yazan tarihçiler, tarihte böyle bir olaya rastlanmadığını, bu iddiaların İranlı casusların işi olduğunu ve onlar tarafından Avrupa’ya geçtiğini belirttiler. 

Hal böyleyken İstanbul’da trafiği bir nebze olsun hafifletmesi ve insanlara nefes aldırması amacıyla yapılan 3. Köprü, işlevinden çok ismi ile tartışılır oldu.

Yavuz Sultan Selim üzerinden başlatılan alevi-sünni tartışmasına bugün de köşe yazarı Ahmet Taşgetiren katıldı.

“Yavuz Tartışırken” başlıklı yazısında “Sünni dünyada Yavuz Sultan Selim, asla “Sünnilik adına” Aleviler’e karşı kıyım uygulayan bir padişah olarak algılanmaz”tespitinde bulunan Ahmet Taşgetiren Yavuz Selim dendiğinde akla “Sünnilik aksiyoneri”gelmeyeceğini ifade etti.

yavuz-sultan-selim-alevileri-katlettimi

MEZHEP DEĞİL, GÜVENLİK MÜCADELESİ

Ahmet Taşgetiren Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasındaki mücadeleyi ise şöyle özetledi: “Yavuz’un Şah İsmail’le mücadelesi, bir Sünnilik-Alevilik mücadelesi değildir.Şah İsmail’in, Aleviliği Osmanlı’nın “yumuşak karnı” olarak telakki edip, oradan bir “istila” hareketi geliştirme hesabına yönelmesine cevaptı.”

Yani özetle bu mücadele bir mezhep sorunu değil, mezhep kimliğine bürünmüş güvenlik sorunuydu.

Taşgetiren bu konuyu da yazısında şöyle örneklendirmiş: “Şöyle düşünelim: İran ya da Suriye kalktı, Türkiye’deki Aleviler’i örgütlemeye yöneldi ve onlardan da şu veya bu örgüt, Türkiye’nin bir bölümünü İran’a ya da Suriye’ye bağlamak için harekete geçti, ne yaparsınız? Bu durumda ortaya bir mezhep sorunu değil, mezhep kimliğine bürünmüş güvenlik sorunu çıkar”

Ahmet Taşgetiren’in Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasındaki mücadelenin asıl nedenini incelediği yazısında verdiği yukarıdaki örnek bugün de gerçek olabilir mi?

Yani ortada mezhep temelli dedikleri şey esasen bir güvenlik sorunu olabilir mi?

Bu soru Yeni Şafak’tan Abdülkadir Selvi’nin geçtiğimiz günlerde İran’la ilgili bir yazısını akıllara getirdi.

51 kişinin katledildiği Reyhanlı saldırısının esas arka planında İran’ın olduğunu iddia eden ve “Türkiye’nin karşılaştığı en ağır eylem olan Reyhanlı patlamasında Suriye Muhaberatı ile Acilcilerin parmak izleri var. Arka planında ise eylem, İran patentini taşıyor” tespitinde bulunan Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, İran’ın son dönemde Hatay Alevileri üzerinde ciddi ciddi çalıştığını iddia etmişti.

Selvi, Hataylı 4 Alevi önderin İran’da misafir edildiğini ve İran’da siyasi merkez Tahran ile dini merkez olan KUM kentine götürüldüğünü de ilk kez açıklamıştı.

Son dönemde İran’ın, Hatay Alevilerinin önderleri üzerindeki çalışması da dikkat çekici.

4 Alevi önderi İran’da misafir edildi.

Hem Hizbullahçılar, hem Alevi önderleri önce Tahran’a, sonra Kum kentine götürülüyor. Tahran siyasi, Kum kendi ise dini merkez”

500 YIL ÖNCEKİ PLAN, YENİDEN SAHNEDE Mİ?

Ne dersiniz, Ortadoğu’da mezhep temelli savaş çıkartma planlarının tedavüle sokulduğu bu günlerde İran’ın Hatay’daki Alevi vatandaşlarla bu kadar ilgilenmesi 500 yıl önce Şah İsmail’in Osmanlı’nın yumuşak karnı olarak görüp, oradan bir istila, bir karışıklık çıkartma girişiminin bir benzeri olabilir mi?

0Shares

Bir cevap yazın