Yassıçimen Savaşı

HarizmişahlarI. Alaaddin Keykubat döneminde en önemli meselelerden birisiydi. Harizmşah Celaleddin Mengüberti ile Türkiye Selçuklu ilişkileri 1225 yılında onun dostluk ve ittifak öneren bir mektup göndermesi üzerine başlamıştır. AYNI SOYA VE DİNE MENSUP OLDUKLARI VURGUSUYLA, yapılan mektuplaşmalar sonucu, iki hükümdar kafirlere karşı iş birliği yapma konusundan anlaştı.

Lakin Harizmişah’ın ordusu yaşamak için savaşmak zorunda idi. Harizmişah akınları Gürcüler ve Trabzon Rumları kadar Doğu Anadoludaki beyleri ve Eyübileride tehdit ediyordu. Bu gruplar her iki hükümdarı da kışkırtarak anlaşmalarını bozdurdular. Harizmişahlar Eyyübiler hakimiyetinde bulunan Ahlat’ı aldı 1230. Sonra Erzurum Selçuklu Meliki Cihanşah’la ittifakı ikişkileri tamamen kopardı.

I. Alaaddin Keykubat, Harizmişahların artık kendisine saldıracağını düşünmeye başladı. Hemen Eyyübilerle anlaştı. Buna göre Ahlat’ı kaybeden Melik el-Eşref 7.000 kişilik ordusu ile Harran’a girdi. Selçuklu Ordusuda 12.000 kişilik seçme bir orduyu Erzincan’a gönderdi.

Eyyübi Ordusuyla Sivas’ta birleşen I. Alaaddin Keykubat, Erzincan’a doğru harekete geçti.  Bunu duyan yassicimensavasiCelaleddin Harizmişah’da Erzurum Meliki Cihanşah’la Harput’da birleşerek Erzincan’a geçti. Selçuklu öncü birliklerini imha edip Sivas’a doğru ilerledi. İKİ ORDU ERZİNCAN AHŞEHİR’de YASSIÇİMEN ovasından karşı karşıya geldi. Üç gün süren şiddetli çarpışmalar sonucunda Celaleddin Harizmşah, ordusuna doğru esen şiddetli bir rüzgarın etkisiyle yenildi. (10 Ağustos 1230)

Celaleddin Mengüberti küçük bir birlikle savaş meydanından kaçıp Azerbaycan’a gitti.

Bu galibiyetin Selçuklu tarafından tek olumlu tarafı Erzurum’un ilhakı olmuştur.

 

 

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica