Per. Tem 18th, 2019

MHP’den 19 Mayıs Mesajı

3 min read

Manisa milletvekili MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Türk milletinin hürriyet sevdasının alevlendiği, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün milletimiz adına tarihi bir karar olan Samsun’a çıkışıyla milli mücadelenin ilk adımının atıldığını, işgal ve esarete karşı ilk hamlenin yapıldığını belirten MHP’li Akçay, “Birinci Dünya Savaşı sonrasında ülkemizin dört bir yanında başlayan işgaller Türk milletini hüsran ve umutsuzluğa sevk etmiştir. Türk ülkesi yabancı haritalarda paylaşılırken, topraklarımız üzerinde ekonomik ve siyasi hakimiyet mücadelesi yapılırken İstanbul’daki hükümet sessiz ve tepkisiz bir şekilde yabancı kuvvetlere boyun eğmiş haldeydi.

 

Bu şartlarda 16 Mayıs 1919 günü Bandırma Vapuru Türk milletinin kurtuluşu, bağımsızlığı, selamet dolu geleceği için Anadolu’ya doğru yola çıkmıştı. 19 Mayıs günü Samsun’a ulaşan Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin bağımsızlık, mücadele ve inanç ateşini alevlendirmiştir.” dedi.

Açıklamasında 19 Mayıs’ın karanlık, tehditkar ve acı bir dönemde milli onurun dirilişi, bağımsızlık kararının dev adımı olduğunu ifade eden MHP’li Akçay, “19 Mayıs, Türk milletinin birliğini ve dirliğini hedef alanlara karşı emsalsiz bir meydan okumasıdır. 19 Mayıs, Türk Milletinin bağımsızlığını kazanmak için top yekžn göstermiş olduğu bir direnişin ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaşan uzun ve zorlu bir sürecin ilk adımıdır.

Turk_Bayragi_imalati19 Mayıs; teslimiyet belgelerini yırtıp atan cesaretin timsali, manda ve himaye çağrılarını bastıran kahramanlığın sesidir. Türk milleti 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayarak ayağa kalkmış, tarihte örnek olan bir mücadele azim ve iradesiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.” dedi.

 

 

“TARİH TEKERRÜR ETMEKTEDİR” 

 

gazi-mustafa-kemal-paşa97 yıl önce Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün Samsun’a çıkmasına sebep olan şartlar yeniden vuku bulduğuna dikkat çeken MHP’li Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Tarih tekerrür etmektedir. Türk milleti bugün de her türlü yıkıcı ve bölücü emelle karşı karşıyadır. Kimliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz, tarihimiz, vatanımız ve geleceğimiz tehdit altındadır.

 

97 yıl önce milli mücadeleye neden olan şartlar bugün bölücü terör, suni kimlik tartışmaları, toplumsal kutuplaşma, kültürel yabancılaşma, ekonomik bağımlılık, yoksulluk, milli kimlikten uzak ve teslimiyetçi dış politika ile yeniden vücut bulmaktadır.

 

Kimsenin şüphesi olmasın ki, Türk milleti şehitleriyle inşa ettiği bağımsız Türk devletini sonsuza kadar yaşatacaktır. Bu irade ve güç Türk milletinde vardır. Türk vatanı bölünmeyecektir.  Türkiye Cumhuriyeti mill” ve üniter bir devlettir, bölünemez, özerk bölgelere, eyaletlere ayrılamaz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin mevcut sınırları bellidir; adı Türkiye’dir; devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir; milletimizin adı Türk milletidir; vatanımız Türkiye’dir; bayrağımız Türk Bayrağı’dır.

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter