Kazakistan

Kazakistan

Kazakistan Cumhuriyeti 7 Bağımsız Türk Devletinden birisidir. Ülke nüfusunun %70 ine yakını Türk’dür. Kazak kelimesinin anlamı “hür adam” olduğu ileri sürülmektedir. Hür adam kelimesinin tarihsel olarak hürriyetlerine düşkün yörüklerden oluştuğu göz önüne alındığında yerinde bir tanımlama olduğu düşünülebilir.

kazakistan-haritası-kazakBinlerce yıl boyunca, bu yörükler kalabalık büyük baş hayvan sürülerini gütmüşler, bölgenin yamaçları ve nehir vadilerinde zengin toprakları işlemişlerdir. Değerli kürklerin sevk edildiği tarihi İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun her ikisi de bölgeden geçerek Kazakistan‘ı kültürel, ticari ve ekonomik anlamda Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü konumuna getirmiştir.

Kazakistan nüfusunun %66 Kazaklar, %21 Ruslar ve geri kalan %13 ise Ukraynalılar, Özbekler, Almanlar ve Tatarlar oluşturur. Yaygın dini inanışlar Müslümanlık ve Hıristiyanlıktır.

Kazakistan’ın Baş şehri Astana 1830 yılında bir kale olarak ortaya çıkmıştır ve sadece 1997 yılından bu yana ülkenin başkentidir.

Kazakistan’ın doğal güzellikleri 

Zirvelerinde her zaman kar ve buzul bulunan Tyan-Shan, Tarbagatay ve Altay dağları ülkenin güney, güney doğu ve batı kısmında uzanırlar. Dünyanın en büyük gölü olan Hazar Denizi ülkenin batısında yer alır ve Sary Arka bozkırı yarısı tuzlu yarısı tatlı sudan oluşan büyüleyici Balkaş Gölüne ev sahipliği yapar. Kuzey Kazakistan benzer doğal güzelliklere sahiptir ve yüzlerce eşsiz çam ağaçları ile çevrelenmiş buzul göllerini Kokshetau bölgesinde barındır.

Kazakistanın Şehirleri Akköl, Aktau, Aktobe, Almatı, Astana, Atırav, Atyrau, Çıkrıkçı, Edremit, Karaganda, Kostanay, Oral, Oskemen, Öskemen, Pavlodar, Sayram, Shymkent, Taldikorgan, Türkistan

Kazakistanın Şehirleri Akköl, AktauAktobe, Almatı, Astana, Atırav, 

Atyrau, Çıkrıkçı, Edremit, Karaganda, Kostanay, Oral, 

Oskemen, Öskemen, Pavlodar, Sayram, Shymkent, 

Taldikorgan, Türkistan

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ sixty = sixty eight

Pin It on Pinterest