Per. Tem 18th, 2019

kazakhstan – Kazakistan

2 min read

kazakhstan

7 Bağımsız Türk Devletlerden biri olan Kazakistan Cumhuriyeti’nin Türk Dünyasında önemi son derece büyüktür. Bizatihi Hunlar ile akrabalığı azımsanamayacak kadar çoktur. Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler siyasi, kültürel olarak çok geridir ve geliştirmeye muhtaçtır.

kazakhstan map, Kazakistan bayrağı

Алтын күн аспаны,
Алтын дән даласы,
Ерліктің дастаны,
Еліме қарашы!
Ежелден ер деген,
Даңқымыз шықты ғой.
Намысын бермеген,
Қазағым мықты ғой!

Қайырмасы

Менің елім, менің елім,
Гүлің болып егілемін,
Жырың болып төгілемін, елім!
Туған жерім менің – Қазақстаным!

Ұрпаққа жол ашқан,
Кең байтақ жерім бар.
Бірлігі жарасқан,
Тәуелсіз елім бар.
Қарсы алған уақытты,
Мәңгілік досындай,
Біздің ел бақытты,
Біздің ел осындай!

Қайырмасы

Менің елім, менің елім,
Гүлің болып егілемін,
Жырың болып төгілемін, елім!
Туған жерім менің – Қазақстаным!

Kazakistan’ın Önemli Edebi Kişilikleri

Abay İbrahim Kunanbayoğlu (Kazakça Абай (Ибраһим) Құнанбайұлы, Rusça: Абай Ибрагим Кунанбаев.) (10 Ağustos 1845 – 6 Temmuz 1904) bir Kazak şair, besteci ve filozofuydu. Liberal İslam’ı da temel alarak Kazak Medeniyeti’ni Avrupa ve Rus medeniyetlerine yakınlaştırmayı hedefleyen bir reformcuydu.

kazakhstan - KazakistanAbay, Kunanbay ve ikinci karısı Uljan’ın oğlu olarak Doğu Kazakistan eyaletinde Şingiz Dağında doğdu. Doğum adı İbrahim’di. Ancak daha sonra nedeniyle Abay (Kazak Türkçesi‘nde dikkatli) takma adı verildi. Gençliğinde bir Rus okuluna gitti. Ayrıca bir Medrese’de de eğitim gördü. Semeyde okurken Mihail Lermontov ve Aleksandr Puşkin’in eserlerini okudu. On beş yaşından sonra babasına yardımcı oldu. 20 yaşında halk kültürünü tamamen almıştır. İslamiyetin bozkırda kökleşmeye başlaması neticesinde yaygınlaşan Arap ve Fars kültür eserlerine yönelmiştir.

Kazak bağımsızlığı için çalışmış Alaş Orda hareketi liderleri onu esin kaynağı ve ruhanî liderleri olarak görüyorlardı.

Abay’ın çağdaş Kazak figürü genellikle, tamamiyle geleneksel kıyafetler içinde ve elinde Kazak milli çalgısı olan tamburu tutarken tasvir edilir. Bugün, Kazaklar Abay’a halkı milli bilince bürüyen ilk halk kahramanlarından biri olarak saygı göstermektedirler. Almaata’daki Kazak Devlet Üniversitesi ve şehrin ana bulvarlarından biri Abay’dan sonra O’nun ismiyle anılmıştır.

Abay’ın öğrencileri arasında yeğeni olan, tarihçi, filozof, düşünür ve şair, Şekerim Kudayberdioğlu da vardır (1858 – 1931).

Kazakistan’ın birçok şehrinde ve Rusya’nın başkenti Moskova’da heykelleri bulunmaktadır.

Hayatını konu alan bir film 1983 yılında Abay adıyla Kazakfilm tarafından çekilmiştir. Abay ayrıca ünlü Kazak hikâyecilerinden Muhtar Avezov’un da bir romanına konu olmuştur.

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter