türk-kimdir

Kabardey Balkar

Kabardey Balkar

Kafkasya’nın iki kadim halkı Kabardey Çerkesleri ve Balkar Türkleri…

Elbruz Dağı’nın görkemli zirvesinde özel atlı gösteriler sergileyen Balkar Türkleri, adetleri, folkloru ve müziği ile ile göz doldurur.

Kıpçak Türkçesiyle konuşan Balkar Türkleri’nin Ötüken’den Kuzey Avrupa’ya, Hazar’dan Arap Yarımadası’na uzanan göç serüveni…

türk-kimdir

Kabartaylardan daha sonra, Kabartayların güneyine yerleşmiş olmaları gereken Balkarlar ise, uzun bir süre Rus istilasına direnmiş, Ruslar Balkarlara ancak 1827’de boyun eğdirmişlerdir.

Rus yönetimi, 1860’larda hem Müslüman nüfusu azaltmak ve hem de batıdaki 1864 Adıge sürgünü olayına yönelik olası tepkileri azaltmak, bu sürgün olayını sıradan bir göç olayı imiş gibi geçiştirmek için Osmanlılarla bir anlaşma içinde Kabartayve Kuzey Osetya’dan Müslüman nüfusu baskı ve entrika ile göç ettirmeye başladı (bk.”Jineps”, Ocak 2007, s.4).

Göçler 1900’lü yıllara değin ara ara devam etti. Kabartaylar, Diaspora’da Kayseri, Tokat, Çorum, Sıvas,Adana, Mersin, K.Maraş, Ankara, Samsun (Duruçay), Eskişehir, Kars, Gaziantep, Ardahan, Balıkesir (Bandırma Yenisığırcı Köyü) v.b illerde Suriye, Mısır, İsrail (1 köy) ve Ürdün’de bulunmaktadırlar. Rusya Federasyonu’ndan ayrılıp bağımsız olmak için pek çok kez çabalamış ancak hiçbirinde başarılı olamamışlardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− two = two