Pts. Mar 30th, 2020

Büyük Türk Devlet Adamı Attila

2 min read

Büyük Tük Devlet Adamı Attila, Cambridge Üniversitesi’nin araştırması Hun İmparatoru Attila’nınRoma’yı işgalinde halka şiddet ve baskı uyguladığı bilgisinin yanlış olabileceğini gösterdi

attila-atilla-İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, Hun İmparatorluğu ile ilgili tarihi bilgileri ters yüz etti. Araştırmaya göre Hun İmparatoru Attila, tarih kitaplarının yazdığının aksine, Roma İmparatorluğu’nu işgali sırasında yerli halka sadece korku ve yıkım getirdiği yönündeki bilgi tartışmalı. Hatta Attila, işgal ettiği yerlerde yerel halkla iyi bağlar kurmuş olabilir. Araştırma, Roma İmparatorluğu’nun bir dönemki sınır bölgesi Pannonia’daki (bugünkü Macaristan) mezar alanlarında yapıldı. Araştırma sonucunda bazı köylülerin yerlerinden ayrılarak bazı Hunlar gibi sürekli hareket halindeki sığır çobanları haline geldiklerini ve belki bazılarının da bazı aşiretlere katılıp silahlandığını ortaya koydu.

İŞBİRLİĞİ VE BİRLİKTE YAŞAM
Yine sonuçlara göre bazı Hunlar da burada yerleşik hayat anlayışı ve tarımla uğraşmanın keyfiyle tanıştı. Bu nedenle de seyahat tutkularını ve büyük ihtimalle uyguladıkları şiddeti arkalarında bıraktılar. Araştırmanın başındaki Dr. Susanne Hakenbeck araştırmanın sonuçları için şöyle dedi: “Roma İmparatorluğu’nun son yüzyılındaki anlatımlar şiddet sarsıntısı üzerine odaklanıyorken yeni verilerimiz, sınır bölgesindeki yaşayan insanlar arasında belli bir seviyede işbirliği ve bir arada yaşama durumunun olduğu izlenimini veriyor. Kültür savaşlarından çok uzak bir şekilde, hayat tarzları arasındaki değişimler, siyasi olarak istikrarsız zamanlardaki sigorta poliçesi olmuş olabilir.”

1 thought on “Büyük Türk Devlet Adamı Attila

Bir cevap yazın

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica