Cts. Şub 29th, 2020

Bozkurt (Göktürk) Destanı

2 min read

Bozkurt (Göktürk) Destanı

Türk tarihinde yeniden diriliş mücadelesinin verildiği bu destan, çok önemlidir. Türklerin düşmanları tarafından yok edilmeye çalışılması ve en zor durumda Türk Milletinin ayağa kalkarak devlet kurması geleneğinin bir göstergesidir. Göktürk Bozkurt Destanı Bozkurt Destanı, Göktürk Destanı olarak bilinir. Türklerin savaş alanlarında yaşadıklarını ve verdiği kayıpları anlatır. Türklerin intikam mücadelesini ve varlık mücadelesini anlatır.

Türkler Batı Denizi kıyılarında otururken bir düşman baskınına uğradılar. Bütün Türkler kılıçtan geçirildi. Yok oldu. Ölüler arasında yaralı bir genç kalmıştı, düşmanlar onu da bulup kollarını, bacaklarını kestiler. Fakat genç ölmemişti. Öyle bırakıp gitmişlerdi.

bozkurt destanı 1

Bir dişi bozkurt gelip gencin yaralarını iyileştirdi, onu sütü ile besledi, kurtardı. Sonra düşmanlar geri dönüp bu genci öldürmek istediler. Kurt, yiğidi kaçırdı, kimsenin bulamayacağı bir mağaraya götürdü. O mağarada yaşadılar. On erkek çocukları oldu. Çocuklar büyüyüp evlendiler. Her birinden bir boy türedi. Bunlardan biri Aşine boyu idi.

bozkurt destanı 2

Aşine, bütün kardeşlerinin en akıllısı olduğu için Türkler’e hükümdar oldu.

Soyunu unutmadığını göstermek için de çadırının kapısının önüne, üzerinde kurt başı bulunan bir bayrak dikti.

bozkurt destanı 3

bozkurt destanı, göktürk destanı

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica