Çar. Haz 19th, 2019

Avarlar Hakkında Bilgi

2 min read

Avarlar Hakkında Bilgi

VI. yüzyıldan IX. yüzyıla kadar Doğu Avrupa tarihinde önemli rol oynamışlardır.

Juan Juan devletinin Bumin ve İstemi Kağan tarafından 552 yılında ortadan kaldırılmasından sonra Gök Türk İdaresi altında kalmak istemeyen Avarlar, yaşadıkları bölgeden ayrılarak Aral gölü ile İtil ırmağı arasındaki sahaya yerleştiler.

avarlar

Kuzey Kafkasya’da ilk olarak Alanlarla karşılaşan Avarlar, Onların referansıyla Doğu Roma İmparatorluğu ile irtibata geçerler ve onlara bir elçi gönderirler. Avar elçisi ile İmparator I. Iustinianus arasındaki görüşmeler sonucunda yıllık belli bir miktar ücret karşılığı Avarlar Bizans İmparatorluğunun düşmanlarına karşı savaşmak için anlaşırlar.

Daha sonra Slavlar ve Bulgarları hakimiyeti altına alan Avarlar, kısa süre içinde Karadeniz’in Kuzeyindeki bölgeleri denetimi altına aldılar.

561 yılında Başbuğları Bayan Kağan, önderliğinde Pannonia kadar ilerlediler. Roma Devletinden toprak isteyen Bayan Kağan olumlu cevap alamayınca 566 yılında Franklara saldırırlar ve Frank Kralı Sigibert’i esir alırlar. Daha sonra yüklü bir miktar para karşılığı serbest bırakırlar. Böylece Avarlar günümüzde Orta Almanya’da yer alan Thüringia’dan Doğuda Don Nehrine, Güneyde Tuna’dan, Kuzeyde Baltık Denizine kadar olan bölgeye yayıldılar.

Lombartlarla anlaşma yaparak Gepidlerin bütün topraklarını ele geçirdiler. 584 yılında Belgrad’ı zapt ettiler.

Sasanilerle birlikte İstanbul’u kuşattılar ancak başarılı bir netice alamadılar. <626> Daha sonraları Avarlar gerilemeye başladı. Zaten tarihi hakkında da çok fazla bir bilgi bulunmamaktadır. son üç Avar Kağanı Franklar tarafından tayin edildiği de söylenmektedir.

2Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.