Uygur Türkleri Asla Terörist Ve Terörcü Değildir

Uygur Türkleri Asla Terörist Ve Terörcü Değildir

Çin’in açıklama ve suçlamaları ile siyasi oyunları alt alta toplandığında ortaya insana acayip gelen bir manidar tablo ortaya çıkıyor. Aslında Uygurlar barışçıl, merhametli, sade ve şefkat dolu ve merhametlidirler. Halbuki,Çin’in Uygurları toptan Terörist olarak suçlaması tabiata aykırı bir durumdur. Bütün bu olayları Çin, Uygurlara terörist damgasını vurmak için yapılan tuzaktır. Uygurlar üzerinde oynanan bu oyun Çin’in tezgahlayarak sahnelemeye çalıştığı bir oyun ve uluslararası düzeydeki bir projesidir. Bir toplumun güçsüz olması onun haksız olması anlamına gelmez.Biz Uygur Türklerinin hak ve hukukumuz bilinmeyen gizli bir şey değildir. Bütün dünyanın bildiği halde hakikati  söylemekten aciz veya Çin’den gelebilecek menfaat için ardı edilmiştir.inşallah bir gün dünya, güçlünün yanında değil haklının yanında olur ◦
Aziz Türk  Milletine  şu bir hakikati  istiyorum ; Çin yönetimi yıllardan beri Uygur Türklerini tüm dünyaya terörcü – terörist olarak kabul ettirebilmek için çalışmaktadır. Kendi icadı olan bazı sanal örgütlerinin adını  ortaya atmakta ve bu projesini onlar üzerinden yürütmek amacındadır. Eğer bu insanlar ülkelerinden kaçtılar ise neden kaçtı ? Bu sorunun cevabının bulunması gerekir. Bunun yanında bir de evlerinden ayrılan ancak Türkiye’ye gelemeyen ve kayıp durumunda olan onlarca insanın varlığı de bir gerçektir. Bu insanları terörcü ilan etmeden önce . Ülkenizi niye terk ettiniz diye sormak lazım. Çin bir kaç Uygur’un Suriye’de savaş bölgelerinde bulunmasını  ve  bu ülkelerdeki savaşlara katıldıklarını iddia etmekte ve kendi yarattığı bu durumu delil göstererek Doğu Türkistan’da Çin devlet terörü estirmektedir. Çin,günümüzde Doğu Türkistan’da yaşayan bütün Uygurlara suçlu muamelesi yapmakta onları Terörcü olarak suçlayıp sorgulamakta ve baskı,zulüm ve işkencelere tabi tutmaktadır. Şu anda Doğu Türkistan’da binlerce Uygur genci kayıp durumdadır. Yüz binlerce insan sebepsiz olarak çeşitli bahanelerle hapislerde tutulmaktadır.
Çin’in Suriye’de bulunduğunu  ve iç  savaşa katıldıklarını iddia ettiği marjinal Uygur gurup veya guruplar  bütün Doğu Türkistan’ı halkını temsil etmiyor, Çin, bu küçük Uygur guruplarını öne sürerek  bütün Uygur  Türklerini  dünya ya terörist diye yutturmaya çalışıyor. Bazı devletler biz Uygurların hakkını  savunmak ve dillendirmek yerine  Çinlilerin yaptığı haksızlıklara ve işkencelere sessiz kalarak Çin’in yaptığı zulmü adeta onaylamaktadır. Bizim çok yakın akrabalarımız ve kardeşlerimiz olan Türkiye’de yaşayan 80 milyon Türk halkına Uygur Türklerine terörist ve suçlu olarak göstermeye çalışıyor.

İnsan Düşünmez Mi ?
Senin ülkende 1,3 milyar etnik Çinli Çinli rahat yaşıyor da niye 35 milyon Uygur halkına kendi ana vatanlarında huzurlu bir şekilde insanı haklarına sahip olarak yaşama hakkı vermiyorsun ?
Uygurları suçlamadan önce 1,3 milyar Çinlilerin sahip olduğu hakların Çin’in işgalindeki  Doğu Türkistanlılara neden vermediklerini sorgulamak gerekir
Türkiye’nin Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine sahip çıkması Türkiyeyi zayıflatmaz aksine daha güçlü hale gelmesini sağlar.
Devlet ve Hükümet Büyüklerimiz  ve yetkililerimizden Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerde köprü olması gerekirken, ve Çin tarafından yıkılan Uygur Türkleri  tarafında yer alan bu köprü ayağının  yeniden  inşa ettirilmesi  dileği ile saygılarımı sunarım.

iuhrdf.org/tr/2017/08/28/turkiye-cin-iliskileri-ve-dogu-turkistan-meselesi/

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica