Türkiye Özbekistan İlişkileri

Türkiye Cumhuriyeti başkanının ziyareti çerçevesinde, iki ülkenin başkanları, karşılıklı ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak için önümüzdeki yıllarda bir hedef belirledi.

Özbekistan ekonomisinde devam eden reformlar ile ihracat aralığının genişletilmesi, ülkelerin ikili ticaret hacmini çoğaltmasına olanak tanımaktadır.

680 milyon dolar değerinde imzalı ihracat sözleşmelerinin toplam hacmi, Özbek ürünlerine olan yüksek talebin teyidi. Ziyaret sırasında imzalanan 44 anlaşmanın, katma değeri yüksek olan geniş bir ürün yelpazesini kapsadığını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, Özbek üretiminin tekstil, deri, kablo-iletken ve tarım ürünleri yakın gelecekte Türkiye’ye ulaştırılacaktır.

Ülkeler arasındaki karşılıklı ticaret için elverişli koşullar yaratmak amacıyla, tarife ve tarife dışı engellerin ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılmaktadır.

“Şu anda Türk tarafıyla birlikte, tercihli ticaret konusunda bir anlaşma imzalamak için çalışıyoruz. Buna karşılık, bu, Özbek ve Türk mallarının karşılıklı ticarette rekabet gücünü artıracak, ” dedi Dış Ticaret Bakanı Zhamshid Khodzhaev

2017 yılı sonunda ülkeler arasındaki ticaret, 2016 yılı için aynı gösterge olan% 32’den fazla olan 1,5 milyar dolardan fazla olmuştur. Ocak-Mart 2018 için Karşılıklı ticaret hacmi bir önceki yıla göre% 20 artarak 395,3 milyon dolara yükseldi. Özbek tekstil ürünlerinin ihracatında iki kat artış özel ilgiyi hak ediyor. Gıda ürünleri ve hizmet ihracatındaki artış sırasıyla% 68,8 ve% 62,6 olmuştur.

mft.uz/ru/news/uzbekistan-and-turkey-a-new-level-of-cooperation

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica