Saha Cumhuriyeti Yakutistan

Yakutistan Saha Türkleri

Yakutistan denmesinin manası, Eski Türkçe’de yaka “kenar”+t yakut anlamına gelen kelimeden dolayıdır. Türk dünyasının en doğusundaki Türk Topluluğudur.  Elmas ve Altınları ile anılmasından dolayı bu ülkeye Yakutistan adı yakışmıştır. Saha Cumhuriyeti ya da Yakutistan, Rusya’ya bağlı federe cumhuriyet olarak varlığını sürdürmektedir. Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Yakutlar bir Türk halkıdır. Cumhuriyetin Rusça’da tam adı Respublika Saha olarak yazılır. Saha Cumhuriyeti Türkçede zaman zaman Yakutistan biçiminde de yazılmaktadır. Yakutistan Rusya’nın başkenti Moskova’nın 5 bin 300 kilometre doğusunda yer almaktadır. 

Sakha (Yakutistan)

Ergenekon’dan çıkışı simgeleyen ve yaklaşık 3000 yıllık tarihi olan “21 Mart Nevruz Bayramı” vesilesiyle kutlama törenleri yapılmaktadır. 

Yakutistan Soğuk Hava İle Dünya Çapında İlk Sıralarda

Yakutistan’da (Saha) 2013 yılında Oymyakon köyünde yapılan termometre ölçümlerinde, eksi 71 derece ile tüm zamanların rekoru kırılmıştı.

Yakutistan Yer altında Altın Arama Madeni

YAKUTİSTAN’ın Nüfusu 1.000.000 (bir milyon civarındadır) YAKUTİSTAN’ın kullandığı diller Rusya ve Yakutça olarak bilinir. 

YAKUTİSTAN’DA AÇILAN STALİN HEYKELİNE TEPKİ

saha - yakutistan - türkleriKomünistler 2007’den bu yana Yakutistan’da Stalin heykeli dikmeye çalışıyorlar. Yakutsk’un eski belediye başkanı Yuriy Zabolyev o zaman, Stalin’in böyle onura layık olmadığını düşündüğü için Komünist Partisinin heykel için arazi talebini reddetmişti. Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi verilerine göre Stalin döneminde Yakutistan’ın iklim koşulları bakımından en acımasız ve ağır bölgelerinde Gulag olarak anılan 105 ağır çalışma kampı kampı vardı. Yakutistan’daki kamplar yaklaşık 1 milyon kilometrekarelik alanı kapsıyordu (Yakutistan’ın üçte biri).

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica