Paz. Tem 21st, 2019

Özbekler Türkiye’de Kaç Gün Kalabilir

2 min read

Özbekler Türkiye’de Kaç Gün Kalabilir ? Turist olarak veya geçici görev icabı Türkiye’de 30 günden fazla kalacak olan Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşları ve çalışmak veya eğitim amacı ile Türkiye’ye gelecek olanlar önceden Türk Konsolosluklarından vize almaları gerekir. Türkiye’de Oturma İzni Almak İçin İletişim Numarası +9 0534 717 34 80

Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü adresi, telefonu ve web-sitesi aşağıdadır:

Adres:    Yahya GULAMOV  Sok. No:87 Taşkent

Telefon: +(99871)113 03 43,  +(99871)113 03 44,   +(99871)113 03 00

Web-site: http://tashkent.emb.mfa.gov.tr/

Özbekler Türkiye'de Kaç Gün Kalabilir

Soru: Ben Türkiye’de 30 gün ikamet süreli tek taraflı vize uygulamasına esasen akraba, arkadaş veya müstakbel eşimi ziyaret sebebi ile bulunmaktayım (ikamet adresime bağlı Vize ve Kayıt İşlemleri Müdürlüğü (ОВИР) tarafından verilmiş 2 yıl geçerlilik süreli yurtdışı çıkış iznim mevcuttur). Ancak bu ülkede 30 günden daha uzun süreli ikamet etmeyi düşünüyorum (mesela, 40,50,…..90 gün). Yasal yollar ile Türkiye’de geçici ikamet amaçlı tezkere alınması için hangi yetkili kurumlara başvurmam gerekmektedir?

Cevap: Vize süresinin bitimine 15 gün kala aşağıda açık adresleri Türk ve Rus dilerinde yazılı olan TC İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Soru: Ben Türkiye’de Türk vatandaşı ile evlenmek istiyorum. Ne gibi  belegeleri almam ve hangi kuruma takdim etmem gerekir?

Cevap: Evleneceğiniz vatandaşın Türkiye’de ikamet ettiği yerde bulunan Evlendirme Dairesi’ne aşağıdaki belgeler  takdim etmeniz gerekir:

  1. Özbekistan’da daimi ikamet yerinizde bulunan Evlendirme Dairesi’nden (ZAGS) alınan resmi nikah kaydınızın bulunmadığına dair belge. Sözkonusu belgenin Özbekistan’da Noter tarafından türkçeye çevirisi yapılarak onaylanır ve Özbekistan Adalet Bakanlığı’ndan Apostille yaptırılması gerekir.
  2. Doğum Belgenizin aslı ve sureti Özbekistan’da Noter tarafından  türkçeye çevirisi yapılarak onaylanır ve Özbekistan Adalet Bakanlığı’ndan Apostille yaptırılması gerekir.
  3. 6 adet fotograf
  4. Pasaport (Türkiye’deki bazı Evlendirme Dairleleri pasaportun Türk Noterlerinde yapılan tercümesi ve tasdikini talep edebilirler)
  5. Türkiye’de  talep edilen şekilde tıbbi kontrolden geçilerek alınan Sağlık raporu.
0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter