Pts. Tem 22nd, 2019

Özbekistan Vize İşlemleri

4 min read

Özbekistan’a Vize Nasıl Alınır? İşlemleri Yabancı uyruklu ve vatandaşlığı olmayan kişiler Özbekistan Cumhuriyeti yürürlükteki yasaları çerçevesinde ülkeye giriş yapabilir ve sadece ilgili ülkeye çıkış vizelerinin varlığı durumunda Özbekistan Cumhuriyeti arazisinden transit geçiş işlemini gerçekleştirebilir.

         Yabancı uyruklu ve vatandaşlığı olmayan kişilerin vize işlemleri, Özbekistan Cumhuriyeti’nin yurtdışında vize anlaşmalarını sürdüren konsolosluk şubeleri ve diplomatik temsilcilikler tarafından gerçekleştirilir (Özbekistan Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanlığı’nın kararı).

Özbekistan'a Vize Nasıl Alınırİş ve görev amaçlı ziyaretler için vize alımı

 

         Özbekistan Cumhuriyeti’ni iş ve görev amacıyla ziyarete giderken vize alabilmek için, sizi davet eden kurumun (firma, şirket) vize alabilmeniz için Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na istek mektubu (dilekçe) ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

Turistik ziyaret amacı ile vize alımı

 

         Turistik amaçla vize işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için, sizi Özbekistan Cumhuriyeti’ne davet eden turizm şirketinin, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na vize alabilmeniz için dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

Özel ziyaret amacı ile vize alımı

 

         Sizi ülkeye davet eden şahıs Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın ikamet ettiği bölge üzere Vatandaşların giriş çıkış işlemleri düzenleme kurumundan  davetiye düzenleyeceklerdir. Davetiye ilgiliye ulaştıktan sonra, davet eden şahıs davetiyenin aslı ile birlikte Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Konsolosluk Kurumunun Vize birimine başvuracaktır. Dilekçenin incelenmesi akabinde, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili kararı Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na bildirir.

         Belirlenen düzene uygun olarak belgelerinin tesliminden itibaren, özel ve tüzel şahıslar tarafından İçişleri Bakanlığı’na sunulan dilekçeleri değerlendirme süresi 10 iş günüdür.

         Vatansız ve yabancı uyruklu kişilerin vize alabilmeleri için Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir:

–         geçerlilik süresi vize süresinden en az 3 ay fazla olan yabancı uyruklu vatandaşların pasaportları veya vatansız kişilere ait belge ve onların suretleri;

–         www.evisa.mfa.uz web sayfasında on-line olarak doldurulan vize başvuru formu, 1 nüsha;

–         pasaport ebatlarında 1 adet renkli vesikalık resim.

Özbekistan Cumhuriyeti’nin konsolosluk birimlerinin veya diplomatik temsilciliklerinin bulunmadığı ülkelerden Özbekistan’a gelmeye niyetlenen yabancı uyruklu vatandaşlar veya vatandaşlığı olmayan şahs, ülkeye giriş yaptıktan sonra, Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslar arası “Taşkent” Havalimanı vize biriminde bu işlemi gerçekleştirebilirler. Bunun için, Özbekistan’da yerleşen ve davette bulunan özel veya tüzel şahıs, önceden gerekli şekilde Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na müracaatta bulunmalı, Konsolosluk kurumu vize biriminden aldığı onaylı davetiyeyi (mühürlettiği) davet ettiği şahsa göndermesi gerekecektir.    Davet edilen şahıs uçak bileti alırken, giriş yaptığı ülkede pasaport kontrolünden geçerken onaylı davetiye yetkililere ibraz eder, ayrıca bu davetiyeye esasen Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslar arası “Taşkent” Havalimanı vize biriminde vize alma işlemlerini gerçekleştirir.

Türkiye ve Özbekistan arasında diplomatik pasaport hamillerine 90 günlük vizesiz rejimi uygulanmaktadır.

YABANCILARIN ÖZBEKİSTAN’DA KALMA KURALLARI

 

         Eğer Özbekistan’da ikamet süreniz 3 günden fazla ise, bu durumda bulunduğunuz bölgenin İçişleri makamlarınca oturma kayıt işlemlerinizi yaptırmanıza dikkat etmeniz gerekli olacaktır. Ve böylece pasaportunuza ilgili kayıt damgası basılmış olacaktır.

         Aşağıdakileri dikkate almak önemlidir:

– eğer herhangi bir otelde konaklıyor iseniz, bu durumda otel yönetimi pasaport kayıt işlemlerinizle ilgili bizzat kendisi ilgilenecektir;

– eğer siz özel bir evde veya dairede konaklıyor iseniz, bu durumda ev veya daire sahibinin katkıları ile evin veya dairenin bulunduğu bölgenin emniyet organına müracaat ederek pasaport kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport kayıt işlemi harcı 20 ABD Doları ve daha fazla tutabilir (ülkede bulunma sürenize bağlı olarak) ve Özbekistan Cumhuriyeti’nin milli para birimi ile tahsil edilir.

         NOT: Özbekistan Cumhuriyeti sınırlarını geçtiğiniz andan itibaren pasaportunuz her an denetlenebilir ve pasaport kayıt işlemi mührünün bulunmadığı durumlarda memuri ceza ödemeye maruz kalabilirsiniz (Özbekistan’da bulunduğunuz süre içinde pasaportunuzun kayıt işleminin yapılmadığı süreye bağlı olarak).

         Diplomatik pasaport hamilleri, parlamento ve hükümet heyet başkanları, onların aile ferdleri, heyet içinde yer alan teknik personel, BMT pasaportu hamilleri, 18 yaş altındaki şahslar geçici ikamet kayıdından muaftır.

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter