Gagauz Türkleri – Gagauziya

Gagavuzya’nın başkenti Kombat’tır. Özerk bir yönetime tabidir.

Ukrayna’daki Gagauz Türkleri’nin önde gelen isimlerinden olan Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü Türkoloji Bölümü öğretim üyesi ve Ukrayna Gagauzlar Birliği eski başkanı Doç.Dr. Tudora Arnaut, Ukrayna’daki Gagauz Türkleri’nin sorunlarını Doğan Haber Ajansı’na anlattı.

Hristiyanlığın Ortodoks mezhebine mensup olan Gagauz Türkleri’nin büyük çoğunluğu, Moldova’nın güneyindeki Gagauz Yeri Özerk Bölgesi’nde yaşıyor. Gagauzların bir kısmı ise, Ukrayna’nın Odessa bölgesinde bulunuyor. Odessa Bölgesi’ndeki köylerde yaşayan Ukrayna Gagauz Türkleri, Ukrayna’nın son yıllarda yaşadığı ekonomik sarsıntılardan olumsuz olarak etkilendi.

gagavuzya-Ukrayna’da ne kadar Gagauz Türkü yaşıyor ve bunlar ne gibi sorunlarla karşı karşıya? 
-Bizim yaptığımız araştırmalara göre, Ukrayna’da bugün en az 40 bin civarında Gagauz yaşıyor. Gagauzlar, Ukrayna’nın yerlisi olan 13 halkından biridir. Gagauzlar’ın Ukrayna’da yoğun olarak bulundukları yer, Odessa ilidir. Burada Gagauzlar 9 köyde yaşıyor ve bu köylerden 6’sının nüfusu, tamamen Gagauzlardan oluşuyor. Bizim köylerimiz gayet büyük, kalabalık ve gelişmiş köylerdir. Fakat son yıllarda, ekonomik krizlerle birlikte, çok sayıda kişi, köylerden kentlere göç ediyor. Göç edilen yerlerin başında, Odessa şehri geliyor. Mesela Odessa’da Moldova uyruklu kendisi de Gagauz olan Yuriy Dimçoğlu, Odessa belediye encümen üyesi oldu. Gagauzlar, gittikleri yerlerde bu şekilde önemli yerlere gelebiliyorlar. Fakat kentlere göçler, özellikle kültürün korunması bakımından sorunlara neden olabiliyor. Bunun dışında, Gagauzların en yoğun olarak yaşadıkları ve belli imkanlara sahip oldukları ülke, Moldova’dır. 1991 yılında Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, Moldova’daki Gagauzlar başka bir ülkenin sınırları içinde kaldı. Bizim sayımız Moldova’daki Gagauzlardan daha azdır ve onların yararlandığı bazı imkanlardan yararlanamıyoruz. Ukrayna’daki Gagauzları temsil eden Ukrayna Gagauzlar Birliği, 2007 yılında kuruldu. Ben de 2008-2013 yılları arasında bu birliğin başkanlığını yürüttüm. Birlik, Ukraynalı Gagauzların varlığını korunup geliştirilmesinde önemli rol oynuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


ninety seven − = 95