Çar. Haz 19th, 2019

Doğu Türkistan’da Katliam Sürüyor

2 min read

doğutürkistanharitasıDoğu Türkistan’da Katliam Sürüyor; Doğu Türkistan Çin Halk Cumhuriyetine bağlı Uygur Özerk bölgesi olarak bilinmektedir. Şuana kadar bir milyon Uygur Türkü kamplarda işkence görmekte olduğu iddia edilmektedir.

Geçtiğimiz aylarda “Kuran-ı Kerimi Çinlilerin izni ile Uygur Türkçesinede çeviren Asya topraklarında tanınmış bir kişi olan Muhammed Salih Hacim’i de göz altına almışlar idi” Bu kamplarda Muhammed Salih Hacim’in öldürüldüğü ve cenazesine katılanlara ateş açıldığı iddia edilmişti. Haberler doğru çıktı Muhammed Salih Hacim öldürüldü… 

Çin’e bağlı Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) Uygurların en önde gelen din alimlerinden olan Muhammed Salih Damolla Hacim’in 24 Ocak’ta hayatını kaybettiği öğrenildi.

Çin’e bağlı Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) Uygurların en önde gelen din alimlerinden olan Muhammed Salih Damolla Hacim’in 24 Ocak’ta hayatını kaybettiği öğrenildi. Geçtiğimiz günlerde Dünya Uygur Kongresi (DUK) kendisinden haber alınamadığı için endişe olduklarını belirten bir duyuru yayınlamıştı.

Muhammed Salih HacimMuhammed Salih Hacim 1936’da Doğu Türkistan’ın Attuş şehrinde dünyaya geldi. Kendisi Kur’an’ı Çin hükümetinin izni ile tefsir ederek Uygurca’ya ve Kazakça’ya çevirdi. Hacim’in tefsir ettiği Uygurca Kur’an 1986 yılında basıldı. DUK’un yaptığı açıklamada, Muhammed Salih Hacim’in genellikle Çin hükümeti ile iyi geçinen hatta bu tavırları nedeniyle eleştirilen biri olmasına rağmen bu tutuklama kampanyasından kurtulamadığı vurgulanmıştı. DUK tarafından son yayınlanan duyuruda Muhammed Salih’in 24 Ocak’ta, Çin “eğitim kampları” adlı toplama kampında yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Dünya Uygur Kongresi’nden yapılan açıklamada Muhammed Salih Damolla Hacim’in 40 günü aşkın süredir toplama kampında sağlık durumu göz ardı edilerek tutulduğu belirtildi. DUK ayrıca Muhammed Salih’in naaşının ailesine halen iletilmediğini de belirtti. Çin hükümeti daha önceki dini alimlerin cenazelerini provakatif eylemler olarak nitelendirmişti.

Çin’de 2016 yılında Doğu Türkistan’a atanan Chen Quanguo, göreve geldiği günden beri Uygurlar arasında tanınan akademik, sanatkar ve yazarlara da tutuklama kampanyası başlatmıştı. DUK geçtiğimiz 16 Ocak gününde de Uygur akademisyen, fizikçi Halmurat Ğopur’un tutuklanması hakkında bir açıklama yayınlamış, son dönemde Uygur toplumunda tanınan ve ayrıca Çin Komünist Partisi ile iyi ilişkileri bulunan işbirlikçi Uygurların da tutuklanmasına dikkat çekmişti.

kaynak: uyghurcongress.org/tr/

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.