Abhazya, Rusya’ya bağlanmak için referandum yapmayacak

Gürcistan’a bağlıyken tek taraflı olarak bağımsızlık ilan eden Abhazya, bölgenin Rusya’ya bağlanması ile ilgili sözde referandum düzenlenmesinden vazgeçti. Rusya, Nikaragua, Venezuela, Nauru olmak üzere Birleşmiş Milletler’e üye sadece 4 ülke tarafından kısmen tanınan Abhazya’nın sözde Başbakanı Artur Mikvabiya, Rusya’nın RİA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, Sohum’un 2017 yılında Rusya’ya bağlanmak için referandum düzenleyecek olan Güney Osetya’yı örnek almayacağını kaydetti.

Artur Mikvabiya, “Osetler, bir kısmı Rusya’da, diğer bir kısmı da Güney Osetya’da yaşayan bölünmüş bir halk. Abhazların tarihi farklı. Bir kendi bağımsızlığımızı hak ettik, bağımsızlığımız için en iyi oğul ve kızlarımızdan binlercesi hayatını verdi” şeklinde konuştu.

Abhazya, Rusya’ya bağlanmak için referandum yapmayacakBununla birlikte Mikvabiya, Abhazya’nın Rusya’nın güvenilir ve sadık müttefiki olarak kalmaya devam edeceğini savundu. Geçtiğimiz günlerde Güney Osetya’nın sözde Cumhurbaşkanı Leonid Tibilov ve sözde Parlamentosu’nun Başkanı Anatoliy Bibilov, 2017 yılında bölgenin Rusya’ya bağlanmasına dair referandum yapılması ile ilgili kararı imzaladı. Söz konusu karar, sözde cumhuriyetin devlet organlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklendi. Referandumun, Güney Osetya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra düzenlenmesi planlanıyor.

Diğer yandan NATO Abhazya ve Güney Osetya’yı bağımsız devletler olarak kabul etmiyor ve Rusya’nın söz konusu bölgeleri kendisine bağlama girişimlerini kınıyor. Uluslararası kuruluşlarının çağrıları başarısız olarak kalırken Rusya, tartışmalı bölgelerinden askerlerini geri çekmeyi reddediyor ve eski SSCB devletlerinin iç işlerine karışmaya devam ediyor. Gürcistan’ın yanı sıra Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesi ve Moldova tarafındaki Transdinyester de Rusya ile diğer askeri çatışma bölgelerini oluşturuyor.

Abhazya ve Güney Osetya, Gürcistan’da 1992-1993 döneminde merkezi hükümet ile özerk statülü bölgelerdeki gruplar arasında yaşanan iç savaşın ardından Gürcü birlikleri geri çekilmesinden sonra tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

Tiflis’in tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş bölgeleri kontrolü altına alma girişiminden sonra Rusya, 2008 yılında 7 Ağustos’u 8 Ağustos’a bağlayan gece Gürcistan’a istila etti. Rusya ile Gürcistan arasında 5 gün süren savaşın ardından Moskova yönetimi, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıdı ve söz konusu bölgelerde bulunan askeri üslere ek asker ve silah gönderdi. Rusya, Venezuela, Nikaragua ve Nauru haricinde dünyanın tüm ülkeleri söz konusu bölgeleri, Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan’ın toprağı olarak kabul ediyor.

QHA

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica