Paleolitik Çağ hakkında bilgi

Paleolitik Çağ hakkında bilgi Günümüze ulaşmış en eski taş aletler ile tanımlanan Eski Taş ya da Yontma Taş Çağı (Paleolitik Çağ), insanın doğada hazır bulduklarını kullandığı ve tükettiği aşamadır. Bu dönemde sığınma amacıyla doğal mağaralar, kaya sığınakları, ağaç kovukları kullanılmaktaydı. Beslenme ise doğada hazır buldukları hayvan leşleri, bitkiler, yemişler ve kökler toplanarak yapılıyordu.

Paleolitik insanın çeşitli tuzaklarla avladıkları, uçurumlara/yarlara sürerek yakaladıkları hayvanları satır ya da kıyıcı satır olarak tanımlanan aletlerle parçaladıkları ve tükettikleri bilinmektedir. Söz konusu taş aletler, kesici bir kenar elde etmek amacıyla bir yumrunun tek ya da iki yüzünden çıkartılmış yongalardan oluşturulmaktaydı. İlk insanlar, uygun konaklama yeri bulmak ve besin toplamak amacıyla 15-20 kişilik küçük gruplar halinde hareketli bir yaşam sürüyorlardı.

Homo habilis’in ardılı Homo erectus, yaklaşık 1.8/1.5 milyon yıl önce, Afrika kıtasından çıkarak, Eski Dünya’nın diğer kıtalarına (Asya ve Avrupa) yayılmıştır. Yapılan yüzey araştırmaları ve kazılarla saptanmış mağara ve açık hava konaklama yerlerindeki buluntular, insanın Avrupa kıtasına geçiş yollarından birisinin de Anadolu olduğunu göstermiştir. Bundan sonra Paleolitik Dönem boyunca Homo neanderthalensis ve Homo sapiens olarak adlandırılan gruplar bütün dünyada uygun yaşam koşullarının bulunduğu yerlerde çoğalmıştır.

paleolitik_çağ_nedir

Uzak geçmişimizin bu iki aşamasının kanıtları, Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yayılmış (Güneydoğu Anadolu, Marmara Bölgesi, İstanbul yakınları gibi) 100’ün üzerindeki konaklama ve/veya buluntu yerinden bilinmektedir. Konya il sınırları içinde kalan Dursunlu, Niğde ilindeki Kaletepe Deresi’nin yanı sıra Antalya ilindeki Karain ve İstanbul ilindeki Yarımburgaz (son ikisi mağara yerleşmeleridir), kazılarla yoğun olarak araştırılmış önemli Paleolitik merkezlerdir. Geçtiğimiz yıllarda, Denizli ilinde, bir traverten ocağındaki çalışmalar sırasında, rastlantısal olarak bulunan Homo erectus insanına ait kafatası parçası ise Paleolitik insanının Anadolu’daki varlığını kanıtlayan bir başka buluntudur.

Homo erectus, Homo neanderthalensis, Homo sapiens İnsanın ortaya çıkış sürecinden itibaren biyolojik ve kültürel evrimini gösteren aşamalar için kullanılan terimler. Homo sapiens, “akıllı insan” anlamına gelir.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica