OSMANLI SÖMÜRMEDİ, İHYA ETTİ

OSMANLI SÖMÜRMEDİ, İHYA ETTİ

OSMANLI SÖMÜRMEDİ, İHYA ETTİOsmanlı sömürmedi, ihya etti Sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice, Ayasofya’nın Avrupalıların rüyası olduğunu belirterek, “Paris’te bir kartpostal elime geçti, renkli bir resimdi.

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice, Ayasofya’nın Avrupalıların rüyası olduğunu belirterek, “Paris’te bir kartpostal elime geçti, renkli bir resimdi. Resimde Ayasofya’nın kubbesindeki alem kaldırılmış, minarelerin yerine haç koyulmuştu. Fakat bu sadece bir rüyadır” dedi.

“Yazarlar Okullarda” projesi kapsamında Kabataş Erkek Lisesi öğrencileriyle buluşan Eyice, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Bizans’tan Günümüze İstanbul” başlıklı seminerde yaptığı konuşmada, şehri merak edip “kısa pantolonlu bir çocukken” İstanbul’u sokak sokak gezmeye başladığını dile getirerek, “Bu merakımı bir ilim haline getirmeye niyet ettim. O zaman Türkiye’de tarihi konularda çalışan kimse yoktu ve Avrupa’ya gitmeye karar verdim” ifadelerini kullandı. Eyice, 1944 yılında 2. Dünya Savaşı’nın en sıkıntılı günlerinde iki bavul eşyası ile Sirkeci’den trene binip Berlin’e gittiğini kaydetti. Almanya’dan İstanbul’a döndüğü 1945 yılında Reşat Ekrem Koçu ile tanıştığını söyleyen Eyice, ilk ilmi yazısını onun isteğiyle yazdığını dile getirdi.

Büyüklüğümüzün farkında değildik

Prof. Dr. Eyice, dünya tarihine damgasını vurmuş olan iki büyük medeniyetten birinin Roma İmparatorluğu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “İkincisi de Osmanlı Devleti’dir. Ben Osmanlı Devleti’ne imparatorluk demem çünkü o gittiği yerleri sömürge olarak görmemiştir. Bakarsınız adam Van’dan gelmiştir, bakarsınız Trabzon’da doğmuş, Selanik’te görev yapmıştır. Osmanlı’ya bu yüzden asla imparatorluk demem çünkü sömürge olarak hiçbir yeri işgal etmemiş bir devlettir.” Osmanlı Devleti döneminde yabancı yazarların en büyük İslam ülkesi olarak Osmanlı Devleti’ni gördüklerini ve hayran olduklarını hatırlatan Eyice, “Biz öyle bir devletten kaldık buraya, inşallah bunu elde tutmasını biliriz. Biz büyüklüğümüzün pek farkında değildik hatta dağılmasına da Avrupalılarla birlikte el birliğiyle yardımcı olduk gibi geliyor bana” diye konuştu. Eyice, tarihte, Bizans İmparatorluğu diye bir isim olmadığının altını çizerek, “Bizans İmparatorluğu uydurma bir isimdir, onlar kendilerini Roma İmparatorluğu’nun devamı olarak kabul etmiştir. Biz de onlara”diyar-ı Rum” deriz, Rum kelimesi de Roma anlamına gelir” bilgisini verdi. İstanbul’un fethi hakkında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Eyice, Ayasofya’nın fethin alameti ve sembolü olduğuna dikkati çekerek, “Ayasofya, Avrupalıların rüyası. Hatta Paris’te bir kartpostal basılmış, elime geçti, renkli bir resim. Ayasofya’nın kubbesindeki alem kaldırılmış, minarelerin yerine haç koyulmuştu. Fakat bu sadece bir rüyadır” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirty two − = twenty three