Cts. Şub 29th, 2020

Kerkük’de Neler Oluyor?

3 min read

Kerkük’ün bölgesel yönetime bağlanması ile alakalı çalışma yapan bazı Türkmen Partilerin görüşleri tepki buldu. ITC Başkanı Erşad SALİHİ; bu kesinlikle kabul edilebilir biri durum değil dedi. Kerkuk.net’in haberi aşağıdaki gibidir.

ITCIrak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Milletvekili Erşat Salihi, Erbil’deki bazı Türkmen partilerin Kerkük’ün Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlanması için referandum yapılmasına destek vermelerini reddetti ve kınadı. Türkmeneli Televizyonu’na konuşan Salihi doğru yolda olan Türkmen partileri, Erbil’deki diğer Türkmen partileri kınamaya davet etti. Irak Türkmen Cephesi genel başkanı milletvekili Erşet Salihi’den Türkmeneli Televizyonu’na özel demeç. Salihi, Irak Türkmen Cephesi ve doğru yolda olan Türkmen partilerin Kerkük’te devlet dairelerine Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı asılmasıyla ilgili aynı adımı attıklarını söyledi ve şöyle devam etti:

En son Kerkük’te olaylar tırmandığı zaman biz Irak Türkmen Cephesi, Türkmen partileri olarak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının Kerkük’te doğru olmadığını gösterdik. Kerkük’ün Kürt Bölgesine ilhak edilmesinde Irak Türkmen Cephesi ve bütün doğru yolda olan Türkmen partileri her zaman tutumlarını belli etmişlerdir. Aynı zamanda referandum ile ilgili olan demeçlerimiz belliydi.
Bugün her milletin kendisine özgü hakkı vardır ama bugün bizim memleketimizin üzerinde referandumun olması bizim tarafımızdan bu şartlar altında kesinlikle uygun görülmemiştir.
Aynı zamanda bizi üzen Erbil’de bazı Türkmen partilerine sesleniyorum:
Siz hangi sebepten, hangi haktan siz Kerkük’ün Kürt Bölgesine ilhak edilmesini talep ettiniz ?
Türkmen milletinin geleceğini bizler ve milletimiz temsil ederiz. Bu durumdaki bazı siyasetçilere çok acıdık. Biz Erbil’de, Kifri’de sizlerin hakkını korumak istiyoruz.
Bugün hassas bir dönemden geçerken böyle kolay bir şekilde Kerkük’ün Kürt bölgesine bağlanmasına siz nasıl karar veriyorsunuz ?
Salihi, ‘bu açıklamalarınızdan sonra Kerkük, Tuzhurmatu, Diyale, Mendeli, Telafer ve Musul’daki Türkmenler’in yüzlerine nasıl bakacaksınız diye sordu ve şu ifadeleri kullandı:

Biz Irak Türkmen Cephesi olarak böyle hassas bir dönemde Türkmen milletinin iradesini, istediklerini gerçekleştirdik. Biz Erbil’deki Türkmenlerin haklarını savunduğumuz dönemde oradan çıkan çatlak ses bizi çok üzmüştür. Kerkük, Tuzhurmatu, Diyale, Mendeli, Telafer ve Musul’daki Türkmenler ‘in yüzlerine nasıl bakacaksınız ?
Buradan da Irak Türkmenlerine sesleniyorum:
Kendi içlerinden bazı insanlar bizim aleyhimize durmuş olsalar bile Erbil’deki Türkmenlerin hakkını sonuna kadar müdafaa edeceğiz. Ne kadar zor olursa olsun biz Kifri’dekilerin, Süleymaniye’dekilerin de haklarını talep ederiz. Irak’ta bir Türkmen davası var, siz özünüzü küçültmeyin. Irak’ın içinde artık 3 proje yoktur,4 proje vardır: Sünni, Şia, Kürt ve Türkmenler vardır.
Tekrardan söylüyorum, bu hassas meseleyi kendi üzerilerine almasınlar, bu milletin iradesidir.

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica