Cts. Tem 20th, 2019

Hattiler Anadolu’nun yerli halkı

2 min read

Hattiler Anadolu’nun yerli halkı

Hititlerden önce Anadolu’da yaşadıkları kabul edilen toplum Hattiler’dir. Bu arada Chicago Üniversitesinde Türk bilim adamı olan Dr. Oğuz Soysal, Anadolu’nun en eski dili olan Hattice’nin sözlüğünü yazmıştır.

Hattiler yaklaşık MÖ 2500-1700 yılları arasında Anadolu’da büyük bir uygarlık oluşturmuş Hattiler hakkında bilgi oldukça sınırlı.

hattiler

Hattiler Anadolu’nun yerli halkı olarak kabul ediliyor, ancak Hattilerin göçlerle geldiklerini, hatta Kafkas kökenli olduklarını savunan bilim adamları da bulunuyor.

Yapılan araştırmalar, Hititlerin uygarlık, inanç ve mitoloji bakımından Hattilerden çok etkilendiklerini ortaya koyuyor.

Hititlerin kendilerini başka isimle anmalarına rağmen, ülkelerine ”Hatti ülkesi” demeleri ve din ile ilgili tabletlerde rahibin Hatti dilinde konuştuğunu belirtmeleri bu etkiyi gösteriyor. Ayrıca özel isimlerin birçoğu da Hatti dilinden geliyor.

Hatti uygarlığına ait en önemli eserler Alacahöyük‘te bulundu. 1935’te Atatürk’ün himayesinde başlayan kazılarda bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen güneş kursları, heykelcikler, altın kupalar ve birçok eser bulundu.  

Yapılan kazılarda ölülerin ”hocker” pozisyonunda (ana rahminde olduğu gibi cenin vaziyetinde) bulunması , toprak ve yeniden dirilme kültlerinin varlığını, dolayısıyla da ana tanrıça kültünün varlığını gösteriyor.

Bir başka buluntu yeri olan Tokat’taki Horoztepe’de de ana tanrıçaya ait putlar ve tören zilleri ortaya çıkarıldı. Ancak buluntuların büyük bölümü yurtdışına kaçırıldı.

Hattilere ait süsleme ve bezeme şekillerinin Anadolu’nun birçok yerinde görülmesi bu uygarlığın ne kadar yayılmış olduğunu ve önemini gösteriyor.

Hatti halkı, hayvan biçimli tanrıların kültünü geliştirmiş, özellikle de boğa en önemli simge
olmuş. Boğa ile gök ve güneş kurslarının birlikteliği boğa ve gök ilişkisini düşündürüyor.

Buna göre boğa en büyük gök tanrıyı temsil ediyor. Hattilerin Hititlerin asimilasyonuna uğradığı ve Hatti uygarlığının Hitit uygarlığı içinde yaşamaya devam ettiği görülüyor.

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter