Aleksandr Blok

Ünlü Rus Yazar ve Şairi Aleksandr Blok Kimdir? Kitaplarının İsimleri Nelerdir? İşte Aleksandr Blok‘in Hayatı. Blok hukuk profesörü bir babanın oğluydu. Ancak şairin doğumundan bir süre sonra anne ve babası ayrıldı. Petersburg Üniversitesi’nin rektörü ve bir botanikçi olan dedesi Beketov’un evinde büyüdü.

aleksandr_blok_kimdirYaz aylarını ise ailesiyle birlikte Moskovayakınlarındaki sayfiye yeri Şahmatovo’da geçirdi. Burada edindiği doğa izlenimleri pek çok şiirinde kendisini gösterdi. 1898-1901 yılları arasında Petersburg Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. Daha sonra filoloji fakültesine girdi ve 1906’da mezun oldu. 1898’de ileride (1903) karısı olacak olan, ünlü kimyager Dimitri Mendeleyev’in kızı Lyubof Mendelyeva ile tanıştı. İlk dönem şiirlerinde sık sık ondan bahsetti (Hoş Hanıma Şiirler). Yazarın sembolist şiirlerinin ilki 1903-1904 yıllarında yazdığı “Hoş Hanıma Şiirler” eseridir. Daha sonraki devrim öncesi derlemeleri:

  1. Beklenmedik Sevinç (1907)-(Нечаянная радость
  2. Kar Maskesi (1907)-(Снежная маска)
  3. Gece Saatleri (1911)-(Ночные часы)
  4. Rusya Şiiri (1915)-(Стихи о России)
  5. Kötü Oyun-(Балаганчик)
  6. Meçhul Kadın-(Незнакомка)
  7. Meydandaki Kral-(Король на площади)

Devrim sırasında 1918 yılında ise Blok “ İskitler” (Скифы), “On iki” (Двенадцать) şiirlerini ve “Devrim ve Aydınlar” (Революция и интеллигенция) gibi dünya görüşünü yansıtan makaleler yazdı. Ağustos 1921’de yazar kalp hastalığından dolayı öldü.

Aleksandr Blok
0Shares

1 Comment

Bir cevap yazın