Cts. Tem 20th, 2019

Қазақстан астана (Astana)

2 min read

Қазақстан астана 

Bağımsız Türki Devletlerin içerisinde yer alan Kazakistan’ın Başkenti Astana hakkında size genel bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle Astana Kazakça’da Başkent anlamında kullanılmaktadır. Astana, 19. yüzyılda Çarlık Rusya döneminde Akmolı beyaz mezar ve Akmolinsk adları ile biliniyor idi. İstanbul ile Astana arası yaklaşık 4.700 km civarındadır.

Astana (Kazakça ve Rusça: Астана), Kazakistan’ın başkenti ve ikinci büyük şehridir. Şehir, Kazakistan’ın kuzeyinde Akmola Eyaleti içerisinde İşim Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. 1998’de Kazakistan’ın başkenti ilan edilmiş olup insanların ülkenin güney kesiminde yığılmasını önlemek amacıyla Almatı’dan buraya taşınmıştır. Astana, ülkenin en büyük kenti Almatı ile birlikte doğrudan yönetilen cumhuriyet şehri statüsüne sahiptir. Şehrin nüfusu 1 Aralık 2017 tarihi itibarı ile 1,029,556’dır.

Kazakistan Astana

Astana, Kazakistan’ın başkenti olduktan sonra büyük bir değişim gösterdi. Modern Astana planlı bir başkent olup ana planı Japon mimar Kishō Kurokawa tarafından tasarlandı. Kazakistan hükûmetinin merkezi olan Astana, Parlamento Binası, Yüksek Mahkeme, Ak Orda Sarayı ve çok sayıda devlet dairesi ve ajansının yanı sıra birçok fütüristik bina, otel ve gökdelene ev sahipliği yapmaktadır.

Astana’nın İlçeleri 

Astana idari olarak dört ilçeye (аудан awdan) ayrılmaktadır. İlk olarak Almatı (Алматы) ve Sarıarka (Сарыарқа) ilçeleri 6 Mayıs 1998 tarihinde cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kuruldular. Kentin sol yakası olarak da bilinen Yesil ilçesi (Есіл) 5 Ağustos 2008 tarihinde kuruldu. 16 Mart 2018 tarihinde dördüncü ilçe olan Baykonur ilçesi (Байқоңыр) ise Sarıarka ve Almatı ilçelerinden alınan topraklarla kuruldu.

Astana’nın nüfusu 1 Aralık 2017 tarihi itibarı ile 1,029,556 civarındadır.

Astana’ın Kazakistan’ın başkenti olmasından bu yana ülkenin diğer bölgelerinden ve Özbekistan ve Kırgızistan gibi komşu ülkelerden gelen göçmen işçiler ve Astana’da kariyer yapmak isteyen genç profesyoneller için bir çekim merkezi haline geldi. Bu durum şehrin demografik özelliklerini değiştirdi ve eskiden Slav çoğunluğa sahip olan şehre daha fazla Kazak yerleşti. 1989 yıllarında Astana’da %17 olan Kazak nüfusu 2017 itibari ile %60’a yükselmiştir.

Astana metropolitan alanı, Akmola Eyaleti’ne bağlı komşu Arşalı, Şortandı, Tselinograd ve kısmen de Akkol ilçelerini kapsamaktadır ve yaklaşık 1.2 milyon nüfusu barındırmaktadır.

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter