Pts. Mar 30th, 2020

Yemek Duası Nedir?

2 min read
Türkçe olarak okunacak yemek duaları, Yemek Duası Nedir, Yemek Duası Arapça Okunuşu, Yemek Duası Türkçe Anlamı, yemek duası nedir?

Yemek Duası Arapça ve Türkçesi

Türkçe olarak okunacak yemek duaları, Yemek Duası Nedir, Yemek Duası Arapça Okunuşu, Yemek Duası Türkçe Anlamı, yemek duası nedir? Yemek duası nasıl okunmalıdır? En Güzel yemek duaları nelerdir?

Sahabeden Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a.v.) bir şey yeyip içtikten sonra şu duâyı okurdu:

Yemek Duası Arapça Okunuşu

Elhamdülillâhillezîet’amenâ ve sekânâ ve cealenâmüslimîn Elhamdülillâhihamdenkesîranmübârekenfîhi, ğayramekfiyyin, ve lâ müveddein ve lâ müsteğnenanhüRabbenâ. El-Hamdülillâhillezîet‘amenîhâzat-taâme ve razakanîhiminğayri havlin velâ kuvvetin

Yemek Duası Türkçe Anlamı

Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allâh’a hamdolsun”(Tirmizî, Daavât5 5; EbûDâvud, Et’ime 52 ; İbnuMâce, Et’ime 16 )

“Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz. ”(Buhârî, Et`ime 54.;Ebû Dâvûd, Et`ime 52 (3849); İbniMâce, Et`ime 16)

Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allâh’a hamdolsun” derse geçmiş günahları affolunur” dedi.(EbûDâvud, Libâs 1; Tirmizî, Da’avât 55; İbnuMâce, Et’ime 16)

Türkçe olarak okunacak yemek duaları

  1. Bizleri yokken vareden, bizlere yedirip-içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, Kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salât ve selâm olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun.
  2. Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin. Biz aciz kullarız, Senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle!
  3. Ey güzel Rabbimiz! Bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedî mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle!
  4. Ya Rabbi! bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve Sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!
  5. Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık huzur ve mutluluk ihsan eyle! Âilelerindenâhirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle!
  6. Ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini azîz, dilediğini zelîl edersin. Bizleri; aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle!
  7. Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık, huzur ve mutluluğumuzu daim eyle.
  8. Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı her türlü kaza, bela, afet ve musîbetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşayabilmemizi bizlere lutfeyle!

Amin ve selâmünalel-mürselînvel-hamdülillâhirabbil-âlemînel-Fatiha.

Bir cevap yazın

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica