Tesbih Namazı Nasıl Kılınır

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır

Peygamber Efendimiz, amcası Hz. Abbas’a bu namazı bizzat tarif etmiş ve kıldığı takdirde günahlarının bağışlanacağını söylemiştir. Efendimiz tesbih namazını şöyle tarif ediyor:

Öncelikle “niyet ettim tesbih namazını kılmaya” şeklinde niyet edilir ve tekbir getirilip namaza başlanır. Sübhaneke duasını okuduktan sonra on beş defa “Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” tesbihi okunur. Sonra Fatiha ile bir sure okunur. Ardından aynı tesbih lafzı on defa okunur. Sonra rükua gidilir. Rüku tesbihlerinden sonra on defa yine aynı ifade okunur. Rükudan kalktıktan sonra ayakta iken on defa yine “Sübhanallahi velhamdülillahi..” ifadesi okunur. Sonra secdeye gidilir. Secde tesbihlerinden sonra secde hali devam ederken on defa yine aynı ifade okunur. Birinci secdeden doğrulup oturduktan sonra aynı lafız on defa okunur, sonra ikinci secdeye varılır. Secdede yine on defa “Sübhanallahi velhamdülillahi..” lafzı okunur. Böylece bir rekatta yetmiş beş defa bu tesbih lafzı okunmuş olur. Daha sonraki rekatlar da aynı bu sıralamaya göre kılınır.

İkinci rekatın sonunda selam verilerek üçüncü ve dördüncü rekatlar ayrı iki rekat halinde kılınabileceği gibi selam verilmeden üçüncü rekata da kalkılabilir. Bu durumda üçüncü ve dördüncü rekatlar aynen birinci ve ikinci rekatlar gibi kılınır. İkinci rekatte oturulduğunda, selam verilmeyip ayağa kalkılacaksa “Et-tehiyyâtü…” den sonra, “Allâhümme salli…” ve “Allâhümme bârik…”, üçüncü rekat için ayağa kalkıldığında da “Sübhâneke…” okunur. Bu şekilde namaz tamamlanıncaya kadar toplam üç yüz defa “Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” denilmiş olur.

Tesbih namazı nedir?

Kılınması sünnet olan namazlardan birisi tesbih namazıdır. Allah Resulü (sas) bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya en azından ömürde bir defa kılınmasını tavsiye etmiştir. (Ebu Davut, Tatavvu, 14, Salat, 303; Tirmizi, Salat, 350, Vitr, 19) Dört rekatlı bir namaz olan tesbih namazının her rekatında yetmiş beş defa “Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” şeklindeki tesbih lafzı söylenir.

Ömürde en az bir defa kılınmalı

Peygamber Efendimiz tesbih namazını bu şekilde tarif edince amcası Hz. Abbas, bu namazı her gün kılması lazım geldiğini anlar ve “Bir kimsenin bu namazı her gün kılmaya gücü yetmez.” der. Bunun üzerine Peygamberimiz (sas) şöyle buyurur: “Bunu haftada bir yap. Haftada bir yapmaya gücün yetmezse ayda bir yap. Nihayet bunu yılda bir yap. Yılda bir defa da yapmazsan hiç olmazsa ömürde bir defa yap.” (Ebu Davud, Salat 303) Biz de bire binlerin verildiği şu günlerde bu namazı kılabilir, sevabından hissedar olabiliriz.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır” için 2 yorum

  1. niyet ettim tesbih namazını kılmaya” şeklinde niyet edilir ve tekbir getirilip namaza başlanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica