ölüm-nedir

Ölüm Nasıl Olur

Ölüm Nasıl Olur İmam Gazalî rh.a. hazretleri buyuruyor ki: “Şeytan hünerli bir hırsız mıdır ki, istediğinin imanını çalabilsin! Şeytanın son nefeste imanı çalması, kulun dünya hayatında yaptığı kötü amellerin neticesidir. Allah’ın adaletinden şüphe edilmez. O kul şeytana teslim edilmeye layık bir hayat yaşamıştır da Allah ölüm anında ondan rahmetini kesmiştir.”

Bu dünyaya kalmayalım, fanidir aldanmayalım/ Bir iken ayrılmayalım gel dosta gidelim gönül. <y.emre>

Ölümden Nasıl Korkmalı?

Müslüman, başkalarının ölümünü “istircâ” ile, yani Bakara suresinin 156. ayetinde geçen “Muhakkak ki biz Allah’a aidiz; (sonunda da yine) O’na döneceğiz.” mealindeki “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.” ibaresini okuyarak karşılarken kullandığı “biz” zamirine kendisinin de dahil olduğunun farkındadır. Bu ifade aynı zamanda ölümün en veciz nasihatidir. “Nefesler sayılı, dünya fani, dönüş kaçınılmaz!” der insana.

İstircâda bulunmak ölümün mutlak bir son veya yokluk olmadığını, yeni ve ebedi bir hayata başlamak manasına geldiğini de bilmektir. Onun içindir ki müslüman mukadder olan ölümden değil, ölüm sonrasına layıkıyla hazırlanamamaktan, hesap gününden endişe eder. Fakat bu endişe ölümü yok sayarak faydasız kaçışlara, isyana, öfkeye veya ümitsizliğe sevk etmek yerine onu tövbeye, ibadete, salih amellere, Allah’ın rızasını daha çok gözetmeye yönlendirir.

Müslüman, ölüm karşısındaki bu tavrını ölümle alakalı her sahaya yansıtır. Ölmüşlerini hayırla anar mesela. Yani onların kusur ve günahlarını konu etmekten kaçınır, haklarında rahmet ve mağfiret niyazında bulunur. Ahirete göçenlere ancak duaların, fatihaların, başkalarının dualarına vesile olacak hayır hasenatın fayda vereceğine inandığından övgü, sövgü veya gösteri maksatlı cahilce merasimlerden sakınır. Ölenlerin yakınlarına sabır ve sükûnet telkin eder. Onların acılarını öfkeyle, yaralarını kaşımakla değil; rıfkla, merhametle, muhabbetle paylaşır.
Müslüman, bu dünyada hayata gözlerini yummaktan ziyade ölüme gözlerini yummaktan korkar. Çünkü ölüme gözlerimizi yummak, ölümü unutmak ya da görmezlikten gelmektir. Bu körlük de korkulması gereken büyük bir felaketin, manevi kalbin ölümüne sebep olur.

İhmallerden, dünyalık hırsından, sorumsuzluklardan kaynaklanan ölümlere göz yummayalım, tedbirli olalım; ancak bahaneler üreterek bizzat ölüme de gözlerimizi yummayalım.

ölüm-nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirty five − 31 =