Çar. Haz 19th, 2019

hz muhammed aişe ile kaç yaşında evlendi buhari

3 min read

hz muhammed aişe ile kaç yaşında evlendi buhari

Prof. Dr. Süleyman ATEŞ hocanın kişisel web sitesinde yaptığı açıklama aşağıdaki gibidir.

Hz Muhammed kızlarını kaç yaşlarında evlendirmiştir? Kaç yaşındaki kızlarla evlenmiştir? Ayrıca Hz. Muhammed’in kızlarını küçük yaşta evlendirdiği doğru mudur?

Hz. Ayşe’nin dokuz yaşında iken Peygamberimizle evlendiği hakkındaki rivayetler gerçeği yansıtmaz. Bu konudaki cevabı Soru Cevaplarla İslam’ın 6. Cilt 108. Sayfasından aktarıyorum:

hz muhammed aişe ile kaç yaşında evlendi buhariHz. Ayşe’nin hayatına bakınız, Hz. Fatıma’dan beş yaş küçüktür. Hz. Fatıma Peygamberlikten 5 yıl önce doğmuştur. Demek ki Hz. Ayşe, Peygamberliğin başlangıcı yılında doğmuştur. Hz. Muhammed Peygamber olduktan itibaren 13 yıl Mekke’de kaldı. Peygamber hicret ettiği zaman Ayşe 13 yaşında olmalıdır. Peygamber Medine’ye göçtükten iki yıl sonra Ayşe ile evlendiğine göre (el-İsâbe: 4/359) demek ki evlendiği zaman Hz. Ayşe en az 15 yaşında idi. Ayrıca Hz. Ayşe, Peygamber’le nişanlanmadan önce Cübeyr ibn Mut­‘im’e nişanlı veya sözlü idi. Bu da onun, Peygamber, kendisini istemeden önce evlenecek yaşta olduğunu göstermez mi? Bu yaş da herhalde dokuz yaş değildir.

Demek ki Peygamber istediği zaman Ayşe, en azından evlenecek çağ olan 15 yaşlarında idi. Bu yaş da Arabistan gibi sıcak ülkelerde tam evlenme çağıdır. Bizde de eskiden kız çocukları erken evlendirilirdi. “14’üne gelince kızı ya ere veya yere vermeli” cümlesi bir atasözü gibi söylenir. Zaten evlenecek çağda olmayan birisini Peygamber’e önermez­lerdi. Çünkü Hz. Ayşe’yi direkt olarak Peygamber istememiş, halası onu Peygamber’e önermiş, o da uygun görmüştü. Bir başka rivayete göre Hz. Ayşe Peygamberimizin kızı Fatma ile yaşıttır. Fatma’nın doğumunda babası 35 yaşında idi. Bu durumda Ayşe evlendiğinde 20 yaşlarındadır.

Her rivayeti akıl süzgecinden geçirmeden kabul etmek doğru değildir. İşte gerçek budur.

Peygamberimizin bakire olarak aldığı tek hanım, Hz. Ayşe’dir. Ötekiler bir veya iki kez evlenip dul kalmış kadınlardı. İlk hanımı Hz. Hatice, kendisinden önce iki kez evlenmişti. Hafsa Hz. Ömer’in dul kızı idi. Ümmü Seleme, şehid düşmüş olan bir sahabinin karısıdır, Peygamberimiz, bu sahabisinin çocuklarını himaye için Ümmü Seleme evlenmiş ve bu hanım kendisinin aynı zamanda danışmanı olmuştur.

Hz. Peygamber’in en küçük kızı Hz. Fatıma’dır. Fatıma, doğduğu zaman babası 35 yaşında idi. Fatıma Ali ile Hicretin ikinci yılında evlenmiştir. Bu durumda evlendiği zaman Hz. Fatıma 20 yaşındadır. Peygamberimiz, diğer kızlarını da o zaman kızlar için evlenme çağı olan yaşlarda evlendirmiştir.

Süleyman ATEŞ

http://www.suleyman-ates.com/ index.php?option=com_content&view=article&id=321:hocam-merhaba-size-birkac-soru-sormak-istiyorum&catid=35:mart-2012&Itemid=113

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.