Cum. Tem 19th, 2019

Cenaze Evinde Neler Yapılır?

2 min read

Cenaze Evinde Neler Yapılır?, En zor savaş, geçici ve boş arzularla savaştır. Benliğini bu arzulardan kurtaran, dünyaya ait tüm musibetlerden, bütün sıkıntılardan kurtulur. İbrahim Ethem Hazretleri

CENAZE EVİNDE NELER YAPILMALI?

Cenaze Evinde Neler YapılırAllah’ım! Kullarını mahşerde topladığın veya mahşerde kaldırdığın gün beni azabından koru.” (Tirmizi, Deavât, 18) Kur’an’da tüm canlıların ölümü tadacağı bildirilmiştir (Enbiyâ, 21/35). Ölüm birinin başına geldiğinde çevresindeki kişiler cenaze sahiplerini teselli etmelidirler. Çünkü, sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, üzüntüler paylaşıldıkça azalır sözü doğru bir sözdür. Cenaze evine giden kişiler öncelikle cenaze sahiplerine baş- sağlığı, ölüye de rahmet dilemeli, o ortamın gereğine göre hareket etmeli, özellikle de cenaze sahiplerini üzecek lüzumsuz söz, tavır, davranış, konuşma, kahkaha ve gülüşmelerden uzak durmalıdırlar.

Cenaze evine ilk gidenler, ölü sahipleri üzgün ve ne yapacağını bilemez bir hâlde olabileceklerinden, ölünün göz kapaklarını kapatarak, çenesini bağlamalı, kollarını ve bacaklarını düzgün bir hâle getirmeli, ölünün elbiselerini çıkarıp üzerine bir örtü örtmeli, şişmemesi için ölünün karnına demir benzeri bir şey koymalıdır. Cenaze yıkanmadan başka odalarda açıktan ya da ölünün yanında içinden Kur’an okunabilse de, cenazenin bulunduğu odada açıktan Kur’an okunması uygun değildir. Cenaze defnedildikten sonra ölü için dua etmek ve Kur’an okumak müstehaptır.

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter