Zafer Günü 9 Mayıs

Zafer Günü 9 Mayıs İkinci Dünya Savaşı insanların kalplerinde büyük bir yara bıraktı.  Bu korkunç trajedi haziran 1940 yılda başladı, ve dört yıl sonra sona erdi, dört sabit yıl sonra- 9 mayıs 1945. Bu insanlık tarihinin en büyük savaşı oldu. Bu savaşta ölen insanların sayısı çok büyüktü. Düşünmesi bile  korkunç, ama bu savaşa 13-14 yaş arası çocuklar da katıldı. İnsanlar vatan kaderi için ve yoldaşları için canlarını verdiler. Hatta, şehirler Hitler’in ordu baskısına dayanmışlar diye kahraman ünvanı verildi. Dört yıl içinde Sovyet halkı çok acı ve sefalet gördü. Leningrad kahramanca başarısını kazandı, 900 gün insanlar faşistlerle savaştı, ama şehri vermediler. İnsanlar sokakta uydular, soğuğa, açlığa, düşmanların bombalamalarına dayandılar. Stalingradı unutmayalım … ! Diğer şehirleri hatırlayın! Bu kahramanlık önünde başımızı eğmek zorundayız. Yakında biz 71 yıl zafer gününü kutlayacağız, ama bir düşünelim, nasıl bir fiyat bizim dedeler  verdiler bu zaferi kazanmak için.

SSCB zaferi kazanmak için her şeyi verdi. İnsanlar kutsal olduğunu düşünüyordu – zafer için hayatlarını vermek. Kaç milyon insan bu savaşta öldü. Anneler ve eşler sevdikleri için göz yaşı dökmeye zamanları yoktu, onlar silahları alıp kendileri düşmanlara karşı gittiler. SSCB kurtarıcı ülke olarak kabul edildi. O sadece kendi topraklarından faşist ordusunu sürmedi, diğer ülkelerin da, faşizmin boyunduruğun altında kalan serbest bıraktı. Bir çok insan Berlin’e gelemedi, ama ölmüşlerin şanı, isimleri kalplerimizde yaşıyor. İkinci Dünya Savaşında insanlar gösterdi, nasıl bir yeteneği var Sovyet halkının, ne kadar büyük ve güçlü ülkemi var. Ve şimdi, bizim günlerimizde, geçmiş günlerden alay geçen insanlardan ben nefret ediyorum. Bence, bizim kuşak asla atalarımızın başarısını tekrar edemezler. Rağmen, eğer düşünürsek bu savaş o kadar da uzun zaman önce olmadı ve korkunç şu ki, birçok insan bunu unutuyor.

Yazık … İnsanlar! Siz onları hatırlamak zorundasınız, kim bizim vatan adına savaştı! Savaşta ne kadar zarar gördü yaşlılar ve çocuklar. Biz savaş hakkında sadece babalarının öykülerinden biliyoruz….

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica