Winston Churchill’in Bilgelik Sözleri

Winston Churchill’in Bilgelik Sözleri Ona, onun vatanında “tarihin en büyük ingilizi ” diyorlar. Dünyada o kurnaz bir politikacı olarak biliniyor. Sanki, o sabahları gömleğiyle beraber cesareti ve inatçılığı giyiyordu. XX yüzyılın en etkili insanlardan birinin bilge ve keskin ifadeleri. İroni. “Dört çocuk yetiştirmekten sa, bir ulus yönetmek daha kolaydır.” “Gençliğimde ben öğle yemeğinden önce alkol bir damla bile içmemeye kural yaptı. Şimdi artık yaşlı olduğum, kahvaltıdan önce bir damla bile alkol almamaya çalışıyorum.” “Ben hep bu kuralı takip ettim: eğer durabiliyorsan, kaçma; durma, eğer oturabiliyorsan; oturma, eğer yapabiliyorsan.”

Siyaset. “Demokrasi – hükumetin en kötü formu.” “Politikacının yarınki günün, önümüzdeki haftanın, bir sonraki ayın ve gelecek yılın ne olacağını tahmin etmesi gerek. Ve sonra bu neden olmadı diye, açıklamasını yapması gerek.” “Doğuştan kapitalizmin kusuru – zenginliğin eşitsiz dağılımı; sosyalizmin doğuştan haysiyeti – yoksulluk eşit dağılımı.” ” Benim ülkemde yetkililer gurur duyuyorlar onlar devlet görevlileri oldukları için; devletin sahibi olmak, bu bir rezalet olarak düşünülebilir.” “Diplomat – o bir şey söylemeden önce iki kez düşünecek bir insan.” “Tarih kazananlar yazar.”

İnsanlar hakkında. “Okul öğretmenlerin büyük güçleri var, hangisini başbakanlar sadece hayal edebilecekler.” “Gerçek, birçok taraflıysa – yalan   da o kadar çok sesli.” “Parayı biriktirmek, iyi bir şey, özellikle annen ve baban bunu zaten yaptıysa.” “İnsanlar sırı iyi tutuyorlar, hangisini bilmiyorlar.” ” Akıllı adam, tüm hataları kendisi yapmaz – başkalarına da bir şans verir.”  Winston Churchill

0Shares

Bir cevap yazın