Pts. Tem 22nd, 2019

Rumların Enosis Planı Hayalleri

2 min read
KKTC’yi ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren ilginç gelişmeler yaşanmakta. Kıbrıs’da Rumlar yine Enosis Peşinde…
Kıbrıs’ta Rum Meclisi, 10 Şubat’ta Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını öngören “Enosis” referandumunun, yıldönümünde okullarda kutlanması yönünde karar almıştı. Skandal kararın ardından Kıbrıs’taki müzakerece süreci bitirilmişti. Fakat Rum Meclisi, aldığı skandal Enosis kararına yeni bir kılıf buldu. Temsilciler Meclisi’nin Enosis kararı oyçokluğu ile Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi.
Rumların Enosis Planı Hayalleri

20 MİLLETVEKİLİ RET OYU KULLANDI

Bu devir kararı da medyaya Enosis’ten vazgeçme olarak lanse edildi. Ancak sadece yetki mercii değişti. Milli Eğitim’in isteği ile okullarda Enosis yine kutlanabilecek. Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) kararın bakanlığa devredilmesine yönelik önerisine 30 milletvekili kabul oyu verirken 20 milletvekili ret oyu kullandı. Hatırlanacağı üzere KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafının “Enosis referandumunun okullarda kutlanması” kararından geri adım atmaması üzerine liderler görüşmesine katılmayacağını açıklamıştı.

SAMİMİYSENİZ ELAM’I KAPATIN

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rumların birçok isteğine olumlu yaklaşmasına karşın Enosis kararı neticesinde görüşmeleri bitirmişti. Akıncı’nın Rumların yeni oyununa düşüp düşmeyeceği merakla bekleniyor. Müzakere sürecini tekrar başlatabilmek için Enosis kararını Milli Eğitim’e devreden Rumlar için Enosis adeta bir devlet politikası… Bunun en açık örneği ise KKTC’nin kuruluş yıldönümünde Rum tarafında yakılan Türk bayrakları. Radikal ırkçı Rum örgütler ELAM ve EFEN’in üyeleri her sene KKTC ve Türkiye bayrağı yakmayı âdet haline getirdi. Eğer Rum yönetimi Kıbrıslı Türklerle ortak bir devlet planlıyorsa ve samimiyse önce bu radikal ırkçı örgütleri kapatmalı.
0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter